Statuetki „Mecenas Kultury”

III edycja

04 grudnia 2017

W trzeciej edycji konkursu na inauguracji roku akademickiego 2016 / 2017 Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego statuetki otrzymali:

 • Akademia Muzyczna w Bydgoszczy – prof. Katarzyna Popowa-Zydroń,
 • Uniwersytet Technologiczno – Przyrodniczy w Bydgoszczy – prof. Anna Bochenek,
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu – prof. Jan Kopcewicz,
 • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – Bernard Mendlik.

czytaj całość…

II edycja

03 grudnia 2017

W drugiej edycji konkursu na inauguracji roku akademickiego 2015/2016 Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego statuetki otrzymali:

 • Rektor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy – prof. Jerzy Kaszuba,
 • Prorektor Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodn. w Bydgoszczy – prof. Marek Bieliński,
 • Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – prof.. Andrzej Tretyn,
 • Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – prof. Janusz Osoja-Zagórski.

czytaj całość…

I edycja

02 grudnia 2017

W pierwszej edycji konkursu na „Koncercie Rektorów” w dniu 18 marca 2012 roku, decyzją Kapituły Stowarzyszenia statuetki otrzymali:

Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego – Piotr Całbecki,

 • Rektor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy – prof. Maria Murawska,
 • Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – prof. Andrzej Radzimiński,
 • Rektor Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodn. w Bydgoszczy – prof. Antoni Bukaluk,
 • Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – prof. Józef Kubik.

czytaj całość…

Statuetki "Mecenas kultury"

01 grudnia 2017

Jesteśmy pokoleniem, dla którego problematyka kultury jest zagadnieniem niezwykle ważnym, szczególnie kultury studenckiej, która jeszcze niedawno była zjawiskiem i marką rozpoznawalną w kraju, była czymś w rodzaju fenomenu współczesnej polskiej kultury i do tego jeszcze bardzo istotnym jej elementem. Jest to zagadnienie niezwykle ważne dla każdej uczelni i bądź, co bądź uniwersyteckiego już miasta.

Stowarzyszenie Absolwentów uważa, że środowisko akademickie Bydgoszczy potrzebuje przybytku kultury, które pod nazwą Akademickie Centrum Kultury byłoby idealnym miejscem integracji różnych pokoleń i środowisk. Jest przecież w mieście ogromna ilość studentów, absolwentów i osób związanych ze środowiskiem akademickim o dużych i zróżnicowanych potrzebach kulturalnych – konsumpcyjnych i kreacyjnych. Wymaga ona stworzenia odpowiedniego miejsca i odpowiednich warunków dla studenckiej twórczości, kulturalnego wyżycia się i również niebanalnej rozrywki. Tym bardziej, że Akademickie Centrum Kultury, po ostatnim Kongresie Kultury Bydgoskiej, zostało wpisane w strategię rozwoju kultury bydgoskiej. ACK jest również wpisane w strategię rozwoju Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Uważamy, że uniwersyteckość tego miasta do takich działań zobowiązuje.

Stowarzyszenie Absolwentów UKW ma w statucie zapisane, że będzie inspirować do kulturotwórczych działań różne środowiska, szczególnie akademickie oraz organizować różnego rodzaju przedsięwzięcia kulturalne.

Każdego roku Stowarzyszenie przyznaje statuetki „Mecenas Kultury” osobom, które łączą swoją pracę naukową i dydaktyczną na uczelni z upowszechnianiem kultury w środowisku akademickim i poza nim, a także z powodzeniem kontynuują swoje pasje artystyczne jeszcze z okresu studiów. Liczymy również na to, że dzięki tym statuetkom, więzi między uczelniami, które reprezentują laureaci będą jeszcze trwalsze.

czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, ul. J. K. Chodkiewicza 30

85-064 Bydgoszcz, tel. + 48 52 341 91 00