Bydgoskie Dyktando Języka Rosyjskiego 2017 - podsumowanie

 • 12 kwietnia 2017

10 kwietnia br. w gmachu Biblioteki Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczypo raz piątyodbyło się „Bydgoskie Dyktando Języka Rosyjskiego 2017”. W konkursie wzięło udział 95 uczestników. Imprezę zorganizował Instytut Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej wraz z pracownikami naukowymi Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. I. Kanta w Kaliningradzie. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Do udziału w kolejnej edycji konkursu zaproszono uczniów szkół ponadgimnazjalnych naszego województwa oraz studentów UKW. Zaproszenie przyjęli nauczyciele i uczniowie następujących szkół: II LO w Inowrocławiu, III LO w Inowrocławiu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Inowrocławiu, Zespół Szkół w Lipnie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu, Zespół Szkół w Skępem, Zespół Szkół w Bielicach, Zespół Szkół w Strzelnie, Zespół Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniuoraz studenci Instytutu Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UKW. O godzinie 9.00 rozpoczął siępierwszy etap konkursu adresowany do studentów starszych roczników z zaawansowaną znajomością języka rosyjskiego, kolejny – drugi etap, z udziałem uczniów szkół średnich z regionu kujawsko-pomorskiego oraz studentów naszej uczelni z podstawową znajomością języka rosyjskiego, odbył się o godzinie 10.30. Uroczystego otwarcia Dyktanda dokonała Przewodnicząca Rady Instytutu dr hab. Halina Bartwicka, prof. UKW, realizatorzy przedsięwzięcia to dr Iwona Malinowska i mgr Danuta Graczyk oraz pracownicy naukowi z Uniwersytetu w Kaliningradzie dr OlgaWiertinskaja i dr AndżelikaOstapienko.Tegoroczna edycja stała się okazją do upamiętnienia rosyjskiego pisarza trzeciej fali emigracji Siergieja DonatowiczaDowłatowa. Po krótkim przybliżeniu postaci rozpoczęło się dyktando, w którym wykorzystano fragmenty jego twórczości.

Wśród uczestników pierwszego etapu nagrodzono 4 najlepszych studentów. W etapie dla początkujących nagrody otrzymało 4 uczniów oraz 4 studentów. Zaproszonym nauczycielom wręczono pisemne podziękowania.

Duże zainteresowanie studentów i uczniów naszego regionu świadczy o tym, że wydarzenie „Bydgoskie Dyktando Języka Rosyjskiego” cieszy się dużą popularnością.

Laureaci konkursu „Bydgoskie Dyktando Języka Rosyjskiego 2017”

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych:

 1. miejsce: Beata Budzińska, Zespół Szkół w Lipnie (n-el prowadzący mgr Kamila Rymarowicz)
 2. miejsce: Anna Kręplewska, II LO w Inowrocławiu (n-el prowadzący mgr Aleksandra Marcinkowska)
 3. miejsce: Agata Jarzembowska, Zespól Szkół w Strzelnie (n-el prowadzący mgr Krystyna Rucińska)

Wyróżnienie: Elżbieta Drzewiecka, Zespół Szkół w Bielicach (n-el prowadzący mgr Marta Tollak-Łożyńska)

Studenci – poziom podstawowy:

 1. miejsce:Wiktor Źródłowski(I NR)
 2. miejsce:Julia Toda (I AR)
 3. miejsce: Emilia Tomczak (I AR)I

Wyróżnienie: Sandra Stalkowska(I AR)

Studenci – poziom zaawansowany:

 1. miejsce: Michał Brzykcy, (I AR MU);
 2. miejsce: Ewelina Kaśków,(III AR);
 3. miejsce: Agnieszka Sztejka(II AR)

Wyróżnienie: Anna Rosa(III AR)

Serdecznie gratulujemy!

Sponsorzy:

 • Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia dr hab. Benedykt Odya, prof. nadzw.
 • Dział Promocji UKW
 • Bałtycki Federalny Uniwersytet im. I. Kanta w Kaliningradzie
 • Firma Pentel
 • Wydawnictwo Lingea
 • Wydawnictwo Poltext
 • Wydawnictwo Edgard
 • Księgarnia Lingwistyczna Power w Bydgoszczy
 • Colian Sp. z o. o. Bydgoszcz.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom i ich nauczycielom. Zapraszamy na kolejną edycję!