Festiwal Chórów Akademickich „Akademickie Kolędowanie”

  • 11 stycznia 2018

W niedzielę, 21 stycznia 2018  odbędzie się X edycja Festiwalu Chórów Akademickich „Akademickie Kolędowanie”. W tym roku w parafiach naszej diecezji wystąpią chóry akademickie ze Szczecina, Koszalina, Warszawy, Torunia oraz Bydgoszczy.

Pierwsza edycja odbyła się 18 stycznia 2009 r. Od tej pory, już 9-krotnie z inicjatywy Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego - Dziekana Wydziału Edukacji Muzycznej UKW w Bydgoszczy prof. dra hab. Bernarda Mendlika i Dyrektora Artystycznego Festiwalu prof. dra Sylwestra Matczaka, przy wsparciu J.M. Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy prof. dra hab. Jacka Woźnego, w tym święcie chóralnym uczestniczą chóry z różnych ośrodków akademickich. Podczas dotychczasowych edycji w parafiach Diecezji Bydgoskiej, co roku można wysłuchać najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu chórów akademickich. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się Koncert Galowy, który dzięki wsparciu ks. Proboszcza Mieczysława Kozłowskiego odbywa się w Bazylice Mniejszej pw. św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy. Podczas koncertu wszystkie zaproszone chóry śpiewają kolędy i pastorałki w opracowaniach wybitnych polskich kompozytorów, a także wykonują wspólnie wybrane utwory, co w wykonaniu kilkuset osobowego zespołu chóralnego oraz Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy brzmi zawsze wyjątkowo, szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

To wydarzenie artystyczne jest bardzo szeroko prezentowane w bydgoskich mediach, a od 9 lat patronat medialny przyjmują TVP Bydgoszcz oraz Polskie Radio PiK.  

Więcej informacji na stronie www.akademickiekoledowanie.ukw.edu.pl.