Wygraj zaproszenie do Filharmonii Pomorskiej!

• 09 lutego 2018

16 i 23 lutego 2018 roku o godz. 19.00 zapraszamy do Filharmonii Pomorskiej na koncerty: "Wiek Szostakowicza" oraz "Koncert z Laureatem".

Mamy dla Was konkurs, w którym można wygrać zaproszenia na koncerty. Aby je zdobyć wystarczy przesłać do nas maila (z podaniem tytułu koncertu, imienia, nazwiska i numeru kontaktowego) z uzasadnieniem, dlaczego właśnie Ty powinnaś/powinieneś wygrać bilet. Spośród przesłanych propozycji wyłonimy zwycięzcę. Na maile wysłane na adres agnieszka.lewandowska@ukw.edu.pl czekamy do 14 lutego (godz. 13.00).

• Koncert „Wiek Szostakowicza" - 16 lutego
    Koncert, w ramach cyklu rozpoczętego w 2015, tradycyjnie zestawia dzieła Mozarta i Szostakowicza, a symfoników poprowadzi tym razem maestro Michał Klauza. Dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej, a od kwietnia 2016 – gościnny dyrygent Teatru Bolszoj w Moskwie, w którym przygotował i poprowadził premiery Don PasqualeDonizettiego oraz Idioty Weinberga. Michał Klauza pełnił funkcję kierownika muzycznego Opery i Filharmonii Podlaskiej (2013–2015), gdzie obok koncertów symfonicznych poprowadził premiery Traviaty Verdiego, Czarodziejskiego fletu Mozarta i Carmen Bizeta. Był także drugim dyrygentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (2009–2015) oraz dyrygentem i zastępcą dyrektora muzycznego Welsh National Opera w Cardiff (2004–2008) – na tej scenie pod jego dyrekcją wystawiono m.in. Rigoletto, Trubadura, Aidę, Falstaffa i Otella Verdiego, Wesołą wdówkę Lehára (spektakl zarejestrowany przez BBC TV), Wesele Figara i Don Giovanniego Mozarta oraz Cyganerię Pucciniego. Wcześniej pracował jako dyrygent w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie (1998–2003).
    DANIEL RYBICKI, który od 2012 jest pierwszym flecistą Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. Ukończył klasę fletu Jadwigi Kotnowskiej w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Hogeschool voor Wetenschap en Kunst w Leuven (Belgia), gdzie uzyskał tytuł Master of Art. Współpracował jako solista i kameralista z wieloma cenionymi orkiestrami polskimi i zagranicznymi, np. NOSPR-em w Katowicach czy Belgian Chamber Orchestra.
    CARLOS ROBERTO PEÑA MONTOYA, pochodzi z Kostaryki. W 2011 ukończył studia I st. na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu. Współpracował z orkiestrami w Niemczech, Austrii, Polsce i Tajlandii, z którymi brał udział w licznych tournée. W 2010 otrzymał „Hübel-Stipendium” ufundowane przez Mozarteum. Od 2012 jest I harfistą Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Bałtyckiej. W 2014 ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej w Katowicach.
    Koncert na flet, harfę i orkiestę C-dur KV 299, skomponowany został przez Mozarta w 1778 w Paryżu, jest to jedyny, jaki napisał z udziałem harfy. W klasycyzmie połączenie harfy i fletu było uważane za niecodzienne. Obecnie istnieje znacznie więcej repertuaru dla tego duetu, zwłaszcza bez orkiestry. Wieczór zwieńczy V Symfonia Szostakowicza. Powstała ona w 1937, po niemal dwóch latach milczenia, kiedy to atak na utwory kompozytora przypuściła stalinowska krytyka. Szostakowicz wewnętrznie rozdarty i będąc w stanie zagrożenia (bliscy jego krewni zostali zesłani na Syberię, a wielu znajomych, wybitnych artystów, skazano lub miano skazać na śmierć), napisał jednak dzieło przyjmowane od prawykonania entuzjastycznie.

• "Koncert z Laureatem" - 23 lutego
    Chlubnym zwyczajem bydgoskiej Filharmonii jest zaproszenie do poprowadzenia koncertu skierowane do laureatów prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach, których edycje mają miejsce, od 2007, co 5 lat. W ten sposób bydgoscy Melomani poznali po raz pierwszy kunszt Eugene’a Tzigane’a (USA), gościliśmy też innych znakomitych laureatów katowickiej Batuty, jak Victoria Żadko z Ukrainy, Massimiliano Caldi (Włochy) czy Modestas Pitrėnas (Litwa). Tegoroczny, jubileuszowy X Konkurs Fitelberga wyłonił zwycięzcę spośród pięćdziesięciu uczestników z całego świata. Okazał się nim 28-letni Su-Han Yang z Tajwanu, i młody laureat katowickiej Złotej Batuty stanie na podium przed bydgoską Orkiestrą Symfoniczną. SU-HAN YANG studiuje dyrygenturę orkiestrową w Hochschule für Musik „Hanns Eisler” w Berlinie. W lipcu 2015 został wybrany jako jeden z czterech młodych dyrygentów do współpracy z Riccardo Mutim w Akademii Opery Włoskiej. Yang występował na wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich, został wybrany jako aktywny uczestnik do pracy ze światowej sławy dyrygentami, jak: Peter Eötvös, Peter Gülke, Jorma Panula i Yuri Simonov. Orkiestra pod dyrekcją Tajwańczyka zagra na wstępie popularną uwerturę do ostatniej opery Mozarta Czarodziejski flet, następnie, dawno nie prezentowane w FP dzieła. Koncert wiolonczelowy nr 1 a-moll Saint-Saënsa – nieszablonowy, miły dla ucha i efektowny, w którm partie solowe wykona MACIEJ KAMROWSKI, I wiolonczela i koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej FP, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (klasa Romana Sucheckiego), w której obecnie także uczy. Na finał zabrzmi ostatnie (napisane rok przed śmiercią) wielkie dzieło Francka, i jego jedyna symfonia, która należy do stałego, światowego repertuaru koncertowego.

Więcej informacji: www.filharmonia.bydgoszcz.pl