Złote medale dla pracowników UKW na Międzynarodowych Targach Nowych Technologii

  • 13 lutego 2018

W dniach 2-6 lutego 2018 roku odbyły się targi nowych technologii „Intelectual Property, Invention, Innovation and Technology Exposition” IPITEx 2018 w Bangkoku (Tajlandia). Wydarzenie było zorganizowane przez Narodową Radę Badań Naukowych Tajlandii (NRCT). Zaprezentowano setki innowacyjnych rozwiązań z kilkudziesięciu krajów. Po dwudniowych prezentacjach i naradach ogłoszono wyniki, które przedstawicielom UKW przyniosły wielki sukces. Laureatami zostali:

  • złoty medal za 3D printed passive exoskeleton for children with weakness in upper limbs
    dla międzyuczelnianego zespołu: prof. dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, dr hab. inż. Marek Macko prof. UKW, dr inż. Dariusz Mikołajewski i mgr Zbigniew Szczepański z Instytutu Mechaniki i Informatyki Stosowanej UKW oraz prof. dr hab. Aleksander Goch i dr Emilia Mikołajewska z Katedry Fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK.

  • dwie nagrody specjalne przyznana przez lidera delegacji kanadyjskiej oraz lidera delegacji rumuńskiej za 3D printed passive exoskeleton for children with weakness in upper limbs dla międzyuczelnianego zespołu: prof. dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, dr hab. inż. Marek Macko prof. UKW, dr inż. Dariusz Mikołajewski i mgr Zbigniew Szczepański z Instytutu Mechaniki i Informatyki Stosowanej UKW oraz prof. dr hab. Aleksander Goch i dr Emilia Mikołajewska z Katedry Fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK.

  • złoty medal za Light cured stomatological replica dla zespołu: dr hab. inż. Marek Macko prof. UKW i mgr Zbigniew Szczepański z Instytutu Mechaniki i Informatyki Stosowanej UKW.

Nagrody zostały przyznane za wykonany w technologii druku 3D egzoszkielet pasywny służący wsparciu siły osłabionych  kończyn górnych u dzieci. Dla osób z niedowładem mięśni nawet najprostsze czynności codziennego dnia takie jak mycie, ubieranie się, jedzenie są wyzwaniem trudnym lub niemożliwym do wykonania. Egzoszkielet dzięki wsparciu ich aktywności ma za zadanie ułatwić wykonywanie tych czynności, a poprzez to zwiększyć szanse na samodzielność i niezależność. Jak sama nazwa wskazuje egzoszkielet to szkielet zewnętrzny nakładany na ciało człowieka bez ingerencji w jego struktury, co już jest wielkim jego atutem. Jego konstrukcja sprawia że jest urządzeniem pasywnym, czyli do wsparcia aktywności osłabionych mięśni nie wykorzystuje się np. silnika lub jednostki sterującej pod postacią komputera. Umożliwia to zredukowanie ciężaru egzoszkieletu do minimum, tak by sam egzoszkielet nie obciążał dodatkowo niedowładnych kończyn górnych. Egzoszkielet ten powstał by wspierać aktywność mięśni niedowładnych u dzieci, z możliwością rozszerzenia jego zastosowania na osoby dorosłe.  Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D, co oznacza, że każdy egzoszkielet jest wykonywany indywidualnie, zgodnie z wymiarami przyszłego użytkownika na podstawie skanów 3D jego tułowia i kończyn górnych. Można powiedzieć, że jest szyty na miarę, jako element terapii personalizowanej (ang. patient-tailored therapy). Było to możliwe dzięki współpracy specjalistów medycznych i inżynierów.

Światłoutwardzalne fantomy stomatologiczne wykorzystują zarówno skany 3D jak i informacje z obrazowania medycznego. Nowatorska procedura tworzenia replik zębów bazuje na przeźroczystej komorze zawierającej kształt replikowanego zęba, która zostaje wypełniona monomerem reagującym z promieniowaniem UV. Proces polimeryzacji, a co za tym idzie ustalania kształtu replikowanego zęba, trwa od 30 do 90 sekund. Komora po zamknięciu jest gotowa do ponownego wypełnienia monomerem, tj. wytwarzania kolejnych fantomów stomatologicznych. Fantomy mogą zawierać również zaprojektowaną wadę w postaci wtopionej końcówki narzędzia i mogą posiadać różnego typu stany chorobowe.