Wydarzenia

Polskie Dni Nauki na Litwie 2018

14 czerwca 2018
czytaj całość

W dniach 5-8 czerwca 2018 r. w polskich szkołach okręgu wileńskiego przedstawiciele UKW realizowali projekt pt. Polskie Dni Nauki na Litwie. Projekt został zainicjowany w 2017 roku przez Biuro Współpracy Międzynarodowej UKW. Pierwsza edycja PDN odbyła się na Ukrainie. W tym roku przedstawiciele UKW odwiedzili polskie szkoły w okręgu wileńskim na Litwie: Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie, Szkołę Średnią im. Józefa Obremskiego w Mejszagole oraz Gimnazjum w Awiżeniach.
Zajęcia, zorganizowane według trzech głównych ścieżek tematycznych: technicznej, artystycznej i bydgoskiej, zostały przeprowadzone głównie w formie warsztatów i prezentacji interaktywnych.

czytaj całość…

Bydgoski Festiwal Kultury Węgierskiej po raz piąty na UKW

13 czerwca 2018
czytaj całość

8 czerwca 2018 r. w Bibliotece UKW odbyła się kolejna edycja Bydgoskiego Festiwalu Kultury Węgierskiej. W programie znalazło się otwarcie wystawy prac: Śladami Węgier w Bydgoszczy, „trójkolorowe” atrakcje i animacje dla dzieci i młodzieży, rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego Wokół symboli węgierskich, uroczyste odsłonięcie tablicy informacyjnej przy rzeźbie Flisak hr. Czakiego, która jest początkiem szlaku symboli węgierskich w Bydgoszczy.

fot. K. Mrotek

czytaj całość…

UKW na Terenowej masakrze

11 czerwca 2018
czytaj całość

9 i 10 czerwca 2018 r. w bydgoskim Myślęcinku odbyła się VI Edycja Terenowej Masakry, wzięła w niej udział reprezentacja Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego pod nazwą UKW 50-lecie Uczelni. Nasi zawodnicy pokonali pięciokilometrową trasę z 30 przeszkodami. Wszyscy startujący z UKW ukończyli ten niezwykle ciężki i wymagający nie tylko wytrzymałości fizycznej, co również odporności psychicznej i hartu ducha bieg, natomiast kapitan zespołu Błażej Stankiewicz (WKFZiT) znalazł się w ścisłej czołówce najlepszych zawodników.

fot. A. Obiała

czytaj całość…

Uroczysta sesja sejmiku na UKW

08 czerwca 2018
czytaj całość

7 czerwca 2018 r. w Auli Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego odbyła się uroczysta sesja sejmiku województwa w ramach oficjalnych obchodów Święta Województwa. Podczas sesji uhonorowano trzy bydgoszczanki urodzone w latach 1917-18 z okazji stulecia odzyskania niepodległości. W programie sesji znalazły się także: wręczenie nagrody Stella Copernicana Cuiaviae et Pomeraniae oraz wykład dr. hab. Zdzisława Biegańskiego z UKW: Kujawy i Pomorze w okresie odbudowy Państwa Polskiego (1918-1920). Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Fundacja Wiatrak otrzymali symboliczne insygnia województwa.

fot. A. Obiała

czytaj całość…

Walijski zespół XY&O na UKW

08 czerwca 2018
czytaj całość

Na specjalne zaproszenie Wydziału Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego 7 czerwca 2018 r. Bydgoszcz odwiedził walijski zespół XY&O. XY&O to walijskie trio w składzie: Skip Curtis, Nick Kelly and Tudor Davies. Zespół powtsał na początku 2015 roku, stworzył swój unikalny styl, nazywany haze pop. Do tej pory panowie nagrali 3 albumy: House of Relaxation,Flyby, Shimmer + Shade.
Była teoria i praktyka. Lider zespołu Skip Curtis, który jest jednocześnie wykładowcą Wydziału Muzycznego na University of South Wales, wygłosił wykład:The Business Side of Music Industry. Wieczorem Walijczycy zagrali fantastyczny i energetyczny koncert.

fot. A. Obiała

czytaj całość…

Dni Instytutu Pedagogiki UKW 2018

07 czerwca 2018
czytaj całość

W dniach 6-7 czerwca 2018 r. po raz kolejny zorganizowane zostały Dni Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Ważnym punktem tej imprezy była debata na temat: Jak pedagogika sprzyja osiąganiu sukcesu? z udziałem Nietuzinkowych Absolwentów Bydgoskiej Pedagogiki: Małgorzaty Bonin, Elżbiety Krzyżanowskiej, Małgorzaty Rogatty, Macieja Landowskiego, Ireneusza Nitkiewicza i Antoniego Szpaka. Ponadto w programie była: VI Sesja Naukowa Magistrantów i Licencjatów oraz Sesja Naukowa Doktorantów.

fot. A. Obiała

czytaj całość…

Spotkanie dotyczące Ustawy 2.0 na UKW

30 maja 2018
czytaj całość

29 maja 2018 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli najważniejszych bydgoskich uczelni publicznych z władzami samorządowymi Bydgoszczy oraz parlamentarzystami ziemi bydgoskiej o Konsekwencjach wprowadzenia Ustawy 2.0 dla szkolnictwa wyższego w Bydgoszczy. 
Dyskutowano o procedowanej obecnie w parlamencie Ustawie 2.0 dzieląc się spostrzeżeniami - korzyściami z niej wynikającymi, ale przede wszystkim obawami uczelni wyższych, szczególnie uczelni bydgoskich. Istotna w spotkaniu była obecność parlamentarzystów, która może mieć realny wpływ na treść ustawy i zapisy sprzyjające rozwojowi uczelni małych i średnich.

fot. A. Obiała

czytaj całość…

Dni Serbii na UKW

29 maja 2018
czytaj całość

25 maja 2018 r. w ramach Dni Serbii organizowanych w trakcie BFN gościliśmy prof. M. Pawlovica z Instytutu Historii Współczesnej w Belgradzie. Wizyta znamienitego gościa rozpoczęła się spotkaniem z władzami Uczelni. Następnie w IHiSM podpisano umowę, której celem jest prowadzenie wspólnej działalności naukowo-badawczej, przygotowywanie wspólnych publikacji naukowych, a także podejmowanie przedsięwzięć promocyjnych i kulturalnych.
W trakcie Dni Serbii zorganizowano wiele ciekawych wydarzeń m.in.: lekcje serbskiego dla początkujących, dyskusja o Serbii od podszewki, otwarcie kolekcji serbskiej w Bibliotece UKW czy wykład: Serbia-Bałkany-Europa.

fot. A. Obiała

czytaj całość…

UKW i Złota Setka Pomorza i Kujaw

22 maja 2018
czytaj całość

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy został partnerem 22. finału Złotej Setki Pomorza i Kujaw organizowanej już od ponad dwóch dekad przez Gazetę Pomorską. UKW jest przykładem uczelni, która w ostatnim roku przebojem wdziera się do grona szkół wyższych umiejętnie i ze znaczącymi już sukcesami łącząc naukę ze światem biznesu. Osiągnięcia te dostrzeżone zostały także przez organizatorów Plebiscytu i do kapituły przyznającej wyróżnienia zaproszony został dr hab. Marek Macko, prof. nadzw. UKW. Nagrodę główną w jednej z kategorii związanej z innowacyjnością wręczył Rektor UKW prof. dr hab. Jacek Woźny.

fot. A. Obiała

czytaj całość…

Noc Muzeów na UKW

21 maja 2018
czytaj całość

19 maja 2018 r. po raz kolejny zorganizowana została Europejska Noc Muzeów. Nie mogło podczas tego wydarzenia zabraknąć udziału UKW. Swoje gościnne progi przed „nocnymi” zwiedzającymi otworzyło Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego oraz nowo powstające Muzeum Uniwersyteckie (Biblioteka UKW)! Na tę noc przygotowano sporo atrakcji, wykłady, prezentację cennych wydań dawnych encyklopedii polskich i obcych ze zbiorów Biblioteki UKW czy najciekawszych eksponatów z Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego.

fot. A. Obiała i P. Gawrych

czytaj całość…