Wydarzenia

Noc Biologów 2018

16 stycznia 2018

Już po raz piąty Uniwersytet Kazimierza Wielkiego włączył się w ogólnopolskie wydarzenie jakim jest Noc Biologów. W piątkowe popołudnie, 12 stycznia lokalna społeczność  miała okazję uczestniczyć w licznych warsztatach, pokazach i wykładach przygotowanych zarówno przez pracowników, jak i studentów Wydziału Nauk Przyrodniczych UKW. 

fot. A. Obiała

czytaj całość…

Zapal Światło Wolności

15 grudnia 2017
czytaj całość

13 grudnia 2017 roku przypadła trzydziesta szósta rocznica wprowadzenia stanu wojennego. To tragiczne wydarzenie zatrzymało proces demokratyzacji Polski na wiele lat i radykalnie pogłębiło podziały w polskim społeczeństwie. Stało się źródłem cierpień wielu niewinnych ludzi. Opór znacznej części społeczeństwa wobec stanu wojennego pokazał jednocześnie, jak droga jest dla nas wolność. Z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej instytucje publiczne oraz osoby prywatne są zachęcane do upamiętniania wprowadzenia stanu wojennego poprzez zapalenie świeczki i wystawienie jej w oknie wieczorem 13 grudnia. Akcja ta nosi nazwę "Zapal Światło Wolności". W tym roku przyłączył się do niej również Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przez dwie godziny, od 12.00 do 14.00, przy wejściu głównym do Uniwersytetu palił się znicz, zaś studenci rozdawali materiały informacyjne o stanie wojennym. Wystawiony był również afisz przypominający najważniejsze fakty związane z wprowadzeniem stanu wojennego. Przedsięwzięcie to zostało zrealizowane w ramach współpracy pomiędzy Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego a Instytutem Pamięci Narodowej. 

czytaj całość…

Wigilia Erasmus+

14 grudnia 2017
czytaj całość

W połowie grudnia dr hab. inż. Marek Macko, Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy, dr hab. Benedykt Odya, Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia, studenci programu Erasmus+, ich opiekunowie, instytutowi koordynatorzy programu Erasmus+ oraz pracownicy BWM spotkali się przy wspólnym wigilijnym stole.  Studenci z zagranicy mieli okazję poznać polskie bożonarodzeniowe tradycje oraz spróbować wigilijnych potraw. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania kolęd. Program artystyczny przygotowały studentki pedagogiki pod opieką Katarzyny Grzesiak, koordynatora programu Erasmus+ w Instytucie Pedagogiki.

fot. A. Obiała

czytaj całość…

Legia Akademicka MON

04 grudnia 2017
czytaj całość

28 listopada 2017 roku Siły Zbrojne RP zaprezentowały nowo powstający projekt Ministerstwa Obrony Narodowej. Studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego poznali najważniejsze informacje dot. Legii Akademickiej MON.

fot. A. Obiała

czytaj całość…

Zabawa andrzejkowa dla zagranicznych studentów

30 listopada 2017
czytaj całość

Na naszej uczelni to już tradycja, że studenci filologii polskiej wraz z Biurem Współpracy Międzynarodowej UKW przygotowują spotkanie andrzejkowe dla żaków programu Erasmus+. Impreza zaczęła się od prezentacji multimedialnej połączonej z nauką polskich słów związanych z andrzejkami.  Jak co roku nie zabrakło wróżb i przepowiedni, przy których wspólnie bawili się polscy i zagraniczni studenci. Sprawdzano, kto pierwszy wyjdzie za mąż, jak będzie brzmiało imię drugiej połowy i jak zapowiada się nadchodzący rok.

Andrzejkowe zabawy przygotowali studenci polonistyki o specjalności glottodydaktycznej, przygotowujący się do zawodu nauczyciela języka polskiego jako obcego, pod opieką dr hab. Agnieszki Rypel, prof. nadzw., dyrektor Studium Nauczania Języka Polskiego dla Obcokrajowców UKW.

fot. Andrzej Obiała

czytaj całość…