Konferencje

Kądziel Kołyska Lutnia Łoże. Atrybuty kobiecości na przestrzeni dziejów - 17-18 września 2013

31 stycznia 2013

Zapraszamy do udziału w Konferencji pt: Kądziel Kołyska Lutnia Łoże. Atrybuty kobiecości na przestrzeni dziejów przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych zajmujących się badaniami gender na przestrzeni dziejów. Główną uwagę zamierzamy poświęcić m. in. zagadnieniom prywatności kobiet, ich udziałowi w życiu publicznym, wzorcom ich postępowania w różnych dziedzinach.

czytaj całość…

Ecclesia & Violentia. Bydgoszcz 20-22.09.2013

19 września 2013
czytaj całość

Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji Ecclesia & Violentia. Bydgoszcz 20-22.09.2013 - Hotel Przystań.

Planowana konferencja naukowa będzie pierwszą w Polsce i drugą w Europie, na której przedyskutowany zostanie problem kulturowo pojmowanego fenomenu przemocy w relacji do średniowiecznego Kościoła, a także wewnątrz struktur tej instytucji. Tematyka konferencji dotyczyć będzie szczególnie aktów przemocy wymierzonych bezpośrednio w instytucje kościelne i kler, siłowej kontestacji praw majątkowych Kościoła, ale także przemocy pomiędzy duchownymi i agresywnej rywalizacji pomiędzy kościołami lokalnymi, ponadto roli przemocy w utrzymywaniu dyscypliny wewnątrz wspólnot duchowieństwa regularnego i świeckiego oraz wielu aspektów tych zjawisk, w tym także religijnej, prawnej czy ideowej interpretacji owych kwestii.

czytaj całość…