90. urodziny Jerzego Sulimy-Kamińskiego w Ogrodzie Botanicznym UKW

  • 11 września 2018

Ogród Botaniczny UKW zaprasza na kolejne ciekawe spotkanie literackie. 20 września 2018 r. o godzinie 17.00 zapraszamy na wydarzenie poświęcone Jerzemu Sulimie-Kamińskiemu, w 90. rocznicę urodzin. Teksty Autora zaprezentują Państwu:

  • Karolina Kasprzak - aktorka,
  • Tadeusz Oszubski - literat,
  • Eugeniusz Rzyski - aktor.

Gościem honorowym będzie Elżbieta Kamińska-Zielińska, córka Jerzego Sulimy-Kamińskiego, której dedykował swoją najsłynniejszą powieść Most Królowej Jadwigi.

Prezentacji będzie towarzyszyć nastrojowa oprawa muzyczna. Wystąpią przed Państwem:

  • Aleksandra Tomanek - śpiew,
  • Pavlo Podkopaiev - śpiew,
  • Adam Skrętny - gitara.

Zapraszamy!

Jerzy Bolesław Sulima-Kamiński urodził się 20 września 1928, zmarł 19 marca 2002, był pisarzem, publicystą i dziennikarzem, nazywany jest najbardziej bydgoskim pisarzem w Polsce.

Pracował w kilku zakładach produkcyjnych, ale najdłużej związany był z Radiem PiK, w latach 1955-1990. Działalność literacką rozpoczął w 1953 roku wierszem Mleczarz zamieszczonym w czasopiśmie Nowe Tory. Jego debiut radiowy przypadł w 1954 roku (opowiadanie Dezynfektor), a książkowy w 1958 r. - zbiór opowiadań Czy księżyc się boi?. Był autorem wielu słuchowisk radiowych, felietonów, recenzji literackich i audycji monograficznych na lokalnej i ogólnopolskiej antenie radiowej. Swoje utwory publikował na łamach czasopism regionalnych i ogólnopolskich. Pisał również opowiadania i powieści. Oddawał się również działalności społecznej i kulturalnej w Bydgoszczy, uczestniczył w poczynaniach zmierzających do utworzenia w Bydgoszczy uniwersytetu.

Powszechne uznanie zyskał trylogią bydgoską Most Królowej Jadwigi, wydaną w 1981 roku jako dzieło jednotomowe. W 1984 roku wydał wersję trzytomową, a w 1988 roku zmienione trzecie wydanie. Kolejne wydanie sagi bydgoskiej w jednym woluminie ukazało się w 1998 roku.

Most to powieść o Polsce międzywojennej, o wojnie, nie tej z frontu czy podziemia, ale o codzienności okupacji i czasach powojennych, kiedy Polska budziła się z koszmaru niewoli. To opowieść chłopca, który dorasta wśród zawieruchy historii. Ważną rolę w powieści gra język, szczególnie gwara Pomorza i Kujaw, germanizmy.

Mówi się, że Most Królowej Jadwigi jest dla Bydgoszczy tym, czym Blaszany bębenek dla Gdańska.