Akademickie Mistrzostwa Europy 2019 przeszły do historii!

 • 11 lipca 2019

Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza w Lublinie i Uniwersytet w Granadzie – to zwycięzcy Akademickich Mistrzostw Europy w piłce ręcznej. Finałowe mecze, rozegrane 10 lipca, były godnym zakończeniem tego turnieju.

Finałowe spotkania AME były rozgrywane w Artego Arenie. Na trybunach zasiedli uczestnicy mistrzostw i polscy kibice, którzy w środę obejrzeli pokaz bardzo dobrego szczypiorniaka. W pierwszym finałowym meczu naprzeciwko siebie stanęły zespoły Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej w Lublinie i Uniwersytetu w Hamburgu. Oba zespoły zachowały status niepokonanych i trudno było wskazać faworyta. Pierwsze minuty to wyrównana walka, ale na prowadzenie szybko wyszły Polki i kontrolowały spotkanie do ostatnich minut. Lublinianki, w składzie z aktualnymi mistrzyniami Polski i naszymi kadrowiczkami, przeważały w każdym elemencie gry i tylko przez moment pozwoliły rywalkom na zmniejszenie straty do trzech bramek. Niemki nie zdołały jednak przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę i studentki z Lublina zwyciężyły 31:25. – Nie był to dla nas łatwy turniej. Było kilka meczy, które wygrywałyśmy różnicą 15 bramek, ale to też wymagało od nas energii. Było też parę meczy na styku, ale dałyśmy radę – podsumowała po meczu Dagmara Nocuń. -  Bardzo dobrze tu się czułyśmy i super spędziłyśmy ten czas. Bardzo nam też smakowało jedzenie – dodała lublinianka.

O wiele więcej emocji przyniosła rywalizacja panów. Studenci z Kolonii i Granady prezentowali podobny poziom, ale na minimalnym prowadzeniu przez większą część meczu znajdowali się Hiszpanie. Rywale nie pozwolili im odskoczyć i przez długi czas tracili tylko dwie bramki. Druga połowa należała już do studentów z Granady, którzy wygrali ostatecznie 24:21 i mogli zatańczyć w rytmie wiktorii.

W środę swój ostatni mecz rozegrały również reprezentantki UKW. Podopieczne Krzysztofa Kościańskiego musiały uznać wyższość studentek UMCS, które wygrały 46:22. Tym samym nasz zespół zamknął turniejową stawkę.

Impreza zakończyła ceremonia medalowa, wręczenie wyróżnień dla najlepszych zawodników, wolontariuszy i przekazanie flagi EUSA. Tym samym Akademickie Mistrzostwa Europy przeszły do historii. Do Bydgoszczy przybyło kilkuset gości z całej Europy, wszyscy poznali polską gościnność, cała impreza przebiegła bezpiecznie i teraz wszyscy zawodnicy są już w drodze do domu.

Zobacz zdjęcia z finałów AME oraz uroczystości zakończenia.

Wyróżnienia indywidualne dla najlepszych zawodniczek i zawodników

Bramkarze
Victoria Nigbur (Hamburg)
Nils Thorben Schmidt (Kolonia)

Najlepsi strzelcy
Laura Pirello (Marsylia)
Oliver Martin Dasburg (Bochum)

Fair Play
University of Valencia (Hiszpania)
University Union - Nikola Tesla (Serbia)

Najlepsi zawodnicy
Joanna Szarawaga (Lublin)
Jose Antonio Bravo Gomez (Granada)

Końcowa klasyfikacja

Kobiety

 1. Wyższa Szkoła Spoleczno-Przyrodnicza w Lublinie (Polska)
 2. University of Hamburg (Niemcy)
 3. Aix-Marseille University (Francja)
 4. University of Porto (Portugalia)
 5. University of Zagreb (Chorwacja)
 6. University of Pitesti (Rumunia)
 7. University of Bochum (Niemcy)
 8. University of Valencia (Hiszpania)
 9. Norwegian University of Science and Technology (Norwegia)
 10. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (Polska)
 11. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (Polska)

Mężczyźni

 1. University of Granada (Hiszpania)
 2. German Sport University Cologne (Niemcy)
 3. University of Minho (Portugalia)
 4. University of Rijeka (Chorwacja)
 5. University of Bochum (Niemcy)
 6. Swiss Federal Institute of Technology in Zurich (Szwajcaria)
 7. Stefan cel Mare University of Suceava (Rumunia)
 8. University of Porto (Portugalia)
 9. University Union - Nikola Tesla (Serbia)
 10. Akdeniz University (Turcja)
 11. Norwegian University of Science and Technology (Norwegia)