Jak przetrwać kwarantannę? Plan na 14 dni

Psychologia w kwarantannie – to nowy serwis przygotowany dzięki współpracy pracowników Wydziału Psychologii UKW i pracownika Instytutu Kultury Fizycznej UKW. Naukowcy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przygotowali plan, jak przetrwać czas 14-dniowej kwarantanny.

Wejdź na psychologiawkwarantannie.ukw.edu.pl.

Niezależnie od tego kim jesteś, chcielibyśmy Tobie pomóc.

Ta strona ma służyć ludziom, którzy poddawani są kwarantannie w związku z dużym ryzykiem zakażenia i doświadczają trudności w odnalezieniu się w tej sytuacji. Służy temu, byś wykorzystał czas odosobnienia na nauczenie się radzenia w sytuacji stresowej.

Nie wymagamy i nie zbieramy żadnych danych dotyczących Ciebie. Zebraliśmy natomiast naszą wiedzę i doświadczenie zawodowe, żeby przygotować program na ten czas, w którym jesteś odizolowany od ludzi i od swojego dotychczasowego życia.

W okresie, w jakim jesteś, poddawany kwarantannie możesz doświadczać wielu trudnych emocji. Dotyczyć mogą one różnych sfer życia: społecznego, rodzinnego i zawodowego. Wiemy też, że ten czas może wpływać na Twój stan zdrowia: sen, nawyki żywieniowe, aktywność fizyczną, stosunek do używek i może nasilać problemy z tym związane.

Proponujemy Tobie zadania na kolejne dni, które pomogą zredukować napięcie, odzyskać spokój wewnętrzny, a także możesz nauczyć się nowych umiejętności. Będziesz miał okazję poznać techniki relaksacji, wizualizacji, pozytywnego dialogu wewnętrznego. Przygotowaliśmy również dla Ciebie zestaw ćwiczeń podtrzymujących sprawność fizyczną mimo odosobnienia. Oprócz tego będziemy mieli dla ciebie także propozycje, które pozwolą na poradzenie sobie z nudą.

Nasz zespół uznał, że epidemia koronawirusa wymusza obecnie bardzo dotkliwą dla niektórych ludzi zmianę życia. Jako społeczeństwo będziemy jeszcze długo doświadczać skutków tego wydarzenia. Wobec tego ważne jest uzbroić się w pozytywne myślenie oraz pielęgnować ducha walki mimo wielu obaw co do przyszłości. Zamiast popadania w bezradność, działaj!

Liczymy, że techniki pracy z emocjami oraz metody planowania własnej aktywności przydadzą się Tobie w życiu po odbytej kwarantannie. Te 14 dni programu, jaki wypełniliśmy wskazówkami i zadaniami, będą dla Ciebie oparciem w trudnościach.

Pracownicy Wydziału Psychologii i Instytutu Kultury Fizycznej
Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy