Studenci i nauczyciele wspólnie przeciw pandemii Studenci i nauczyciele wspólnie przeciw pandemii

Studenci i nauczyciele wspólnie przeciw pandemii

Bezprecedensowa sytuacja powstała po rozprzestrzenieniu się koronawirusa Covid-19 utrudniła m.in. studiowanie. Jednocześnie wyzwoliła energię do działania - ostatnie tygodnie to wiele inicjatyw dla naszej społeczności przygotowanych przez studentów i wykładowców.

Pierwsi byli psychologowie. Zdalną pomoc dla studentów zorganizowała dr Kamilla Komorowska - Pełnomocnik Rektora ds. Pomocy Psychologicznej. Grupa psychologów i psychoterapeutów, skupiona wokół Centrum Komunikacji Klinicznej, uruchomiła dwa programy pomocy psychologicznej udzielanej zdalnie. Pierwszy z nich, stworzony przez zespół CKK wraz ze Szpitalem Uniwersyteckim nr 2 im. dra Jana Biziela oraz Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego we współpracy z Centrum Medycznym Gizińscy, skierowany został do pracowników opieki zdrowotnej. Drugi - we współpracy CKK z Miejskim Ośrodkiem Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy - do nauczycieli.

Samorząd Studencki UKW włączył się najpierw w kampanie informacyjne dotyczące wychodzących zarządzeń́ rektora, ministerstwa i rządu. Później skupił się na wsparciu studentów poprzez wiele akcji, realizowanych m.in. we współpracy z wykładowcami oraz Prorektorem ds. Studenckich i Jakości Kształcenia, dr. hab. Benedyktem Odyą prof. uczelni. Cykl spotkań on-line „Studenci studentom – rozmowy podczas pandemii”, poruszał wiele tematów ważnych w dobie koronawirusa, akcja „Psycholog radzi” pomagała zachować równowagę w najtrudniejszych tygodniach. Oprócz podobnych działań związanych z obecną sytuacją, samorządowcy wspierali studentów w zakresie pozyskania zapomóg, przeanalizowali przebieg akcji stypendialnej w ubiegłym roku, opracowywali wyniki ankiet ewaluacyjnych, jak również przeprowadzili ankietę na temat kształcenia zdalnego.

Podobnie, jak w innych uczelniach, pandemia przyspieszyła zdobywanie umiejętności wykładowców w przekazywaniu wiedzy metodami on-line. Uniwersytet uruchomił dla studentów i nauczycieli akademickich centrum pracy zespołowej na platformie Microsoft 365 (MS Teams) oraz wspierał środowiska nauczania zdalnego za pomocą sieci teleinformatycznych, dostępnych przez przeglądarkę internetową – MOODLE 2.0. Uczelnia zapewniła też wsparcie w nauczaniu zdalnym przez Uniwersytecki System Obsługi Studiów.

Wśród wydarzeń poważnych znalazły się i lżejsze, co nie oznacza, że mniej potrzebne. Studenci Wydziału Edukacji Muzycznej, wspólnie z zaprzyjaźnionymi firmami, nagrali teledysk do utworu "We are the world" dla Medyków. W ten sposób wspierają osoby walczące z pandemią koronawirusa, a jednocześnie zachęcają do finansowej pomocy - wsparcia bydgoskich szpitali poprzez akcję #wszystkobedziedobrze.