Po wyburzeniach – przebudowa starej biblioteki Po wyburzeniach – przebudowa starej biblioteki

Po wyburzeniach – przebudowa starej biblioteki

Trwają prace remontowe starej biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Chodkiewicza 30.

W pierwszym etapie przeprowadzono prace rozbiórkowe. Zniknęły dobudowane od strony południowej (od strony budynku głównego) części: sanitarna, klatki schodowe, taras i dobudówka mieszcząca dawną czytelnię internetową. Zasypany został również tunel łączący byłą bibliotekę z budynkiem głównym Collegium Maius.

Rozpoczęła się rozbudowa obiektu. Powstaje między innymi nowa klatka schodowa z windą dla osób niepełnosprawnych. W kolejnym etapie powiększone zostaną pomieszczenia na parterze, od strony południowej oraz wschodniej.

Całej inwestycji towarzyszy szeroko zakrojona wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych. Prace w otoczeniu remontowanego budynku obejmą też m.in. wymianę nawierzchni dróg wewnętrznych kampusu, budowę nowych chodników oraz trawników.

Prace pierwszego etapu zamknąć powinny się do końca tego roku. Zwycięzcą przetargu na jego wykonanie zostało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „PUBR” z Bydgoszczy. Wartość zamówienia to niemal 4 mln zł. Inwestycja objęta została pięcioletnią gwarancją.

Prace przy przebudowie budynku starej biblioteki mają na celu powiększenie bazy dydaktycznej uczelni oraz skoncentrowanie większości jednostek uczelni w kampusie przy ul. Chodkiewicza 30 i jego bliskim sąsiedztwie.

W drugim etapie prac ekipy budowlane zajmą się remontem i adaptacją wnętrz dawnej biblioteki.

Kilkudziesięcioletni budynek dawnej biblioteki, został zmodernizowany i oddany do użytku na początku lat 90. ubiegłego wieku.