Nordic Walking będzie bardziej widoczne na UKW Nordic Walking będzie bardziej widoczne na UKW

Nordic Walking będzie bardziej widoczne na UKW

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zawarł umowę o współpracy z Polską Federacją Nordic Walking. Jej głównym aspektem jest naukowa wymiana doświadczeń.

Nordic Walking to jeszcze raczkująca dyscyplina sportu, która jednak zdobywa coraz więcej fanów. Spacery z kijkami już na stałe wpisały się w krajobraz miasta, ale NW coraz częściej stanowi też obiekt zainteresowań naukowców. W celu rozwoju badań i współpracy na tym polu Rektor UKW, prof. dr hab. Jacek Woźny podpisał umowę z Olgierdem Bojke, Prezesem Polskiej Federacji Nordic Walking. W spotkaniu uczestniczyła również Małgorzata Borzeszkowska, członek Zarządu European New Walking Organization.

W ramach tej umowy nasza uczelnia wraz z PFNW będzie prowadzić badania naukowe, zarówno na UKW, jak i podczas obozów szkoleniowych, organizować konferencje naukowe, redagować publikacje naukowe oraz opracowywać program treningów zdrowotnych dla grup w różnym wieku. Włodarze Federacji mają nadzieję, że taka kooperacja otworzy drogę do ustanowienia nordic walking dyscypliną olimpijską. Prezes Olgierd Bojke ocenia, że tak mogłoby się stać po dwóch dekadach naukowego rozwoju nordic walking. 

Ze strony UKW za realizację tej umowy jest odpowiedzialny Instytut Kultury Fizycznej w osobach dr. hab. Mariusza Zasady, prof. uczelni oraz dr hab. Małgorzaty Żychowskiej, prof. uczelni.