Smaki Pomorza i Kujaw na UKW w Bydgoszczy

Kilka dni temu mury Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy ugościły Rafała Godziemskiego, bydgoskiego szefa kuchni, który przy okazji gotowania postanowił zgłębić tematykę związaną z bezpieczeństwem produktów spożywczych.

Smaki Kujaw i Pomorza to autorski program kulinarny realizowany przez redakcję Gazety Pomorskiej. W odcinku nagrywanym przed Salą Senatu UKW, szef kuchni przygotował danie z dziczyzny: rumsztyk z dzika w piwnym sosie.

- Do sosu wykorzystam napój bardzo lubiany przez współczesnych studentów. Zresztą nie tylko współczesnych - w średniowieczu im bardziej na północ, tym więcej spożywano piwa. Na południu preferowano wina, a u nas pito piwo, o czym wspomina nawet Jan Długosz – mówi Rafał Godziemski.

W przygotowanym odcinku wystąpiła dr hab. Magdalena Twarużek, prof. uczelni, Dziekan Wydziału Nauk Biologicznych. Pani profesor w rozmowie z szefem kuchni opowiedziała o bezpieczeństwie żywności. 

- Z naszego punktu widzenia, jako biologów i toksykologów ważne jest, by produkty nie były porażone grzybami pleśniowymi. Grzyby pleśniowe rozwijają się nawet w zamkniętych słoiczkach dżemu. Jeżeli widzimy produkt, w którym następuje porost pleśni, to niestety powinniśmy go wyrzucić, albowiem nie wystarczy zebrać grzybni, gdyż zarówno grzybnia, jak i metabolity dyfundują w głąb produktu - mówi dr hab. Magdalena Twarużek, prof. uczelni.

Link do filmiku oraz artykułu: pomorska.pl