inauguracja Bydgoskiego Festiwalu Nauki w formie debaty pt. „Nauka dziś dla wspólnego jutra” inauguracja Bydgoskiego Festiwalu Nauki w formie debaty pt. „Nauka dziś dla wspólnego jutra”

Chcesz „złapać bakcyla nauki”? Wystartował Bydgoski Festiwal Nauki

11 października o godz. 17.00 w wyjątkowych wnętrzach Młynów Rothera odbyła się inauguracja Bydgoskiego Festiwalu Nauki w formie debaty pt. „Nauka dziś dla wspólnego jutra”. Wydarzenie powstało dzięki współpracy z bydgoskim Parkiem Kultury. Uczestnicy spotkania (organizatorzy, partnerzy Festiwalu i przedstawiciele instytucji wspierających) rozmawiali o roli nauki w społeczeństwie: w jaki sposób popularyzować naukę i kim jest nowoczesny naukowiec? Jak angażować media do upowszechniania wiedzy? W jakim zakresie nauka odpowiada na potrzeby i wyzwania XXI w.?

Zachęcamy Państwa do obejrzenia:


Przypominamy, że Bydgoski Festiwal Nauki potrwa do 22 października. W tworzenie jego nowej, wirtualnej wersji zaangażowanych jest pięć bydgoskich uczelni publicznych i prywatnych.

W dniach od 12 do 22 października każda z pięciu uczelni/organizatorów zaproponuje od pięciu do dziesięciu filmów – nagrań różnych form przekazywania wiedzy (m.in. eksperymenty, warsztaty, wykłady, zajęcia muzyczne). Zobaczymy m.in. nowoczesną aparaturę badawczą, dowiemy się czym jest „chemiczna lokomotywa”, jak działają drony?, w jaki sposób poprawnie wykonać pierwszą pomoc?, jakie tajemnice kryje nasza pamięć? jak w historii szyfrowano informacje oraz – a propos informacji – jak rozpoznać „fake newsy”? Część oferty programowej przybierze formę interaktywną – odbiorcy będą mogli wykonać zadania samodzielnie w domu lub w szkole pod czujnym okiem nauczyciela lub rodzica. Warto dodać, że propozycje kierowane są do różnych grup odbiorców. Nie zabraknie także konkursów dla dzieci i młodzieży. Premierowe odsłony festiwalowych filmów będzie można zobaczyć na kanale YouTube Bydgoskiego Festiwalu Nauki każdego dnia o stałych godzinach 9.00 i 12.00 (nagrania będą udostępnione dla odbiorców do końca października).

Przypomnijmy, BFN jest wydarzeniem popularnonaukowym, organizowanym co roku przez środowiska akademickie. Impreza odbywa się od 2010 roku i każda kolejna edycja udowadnia, że nauka nie jest nudna. Maksymą Festiwalu jest hasło: „Złap bakcyla nauki”. Organizatorom przyświeca również myśl Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. Początek festiwalowej inicjatywie dały Dni Nauki organizowane w Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego począwszy od 2003 r. Święto uczelni połączone z popularyzacją wiedzy obchodzono przez kolejnych siedem lat (2003-2009). Dzięki tym doświadczeniom trzy bydgoskie uczelnie: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Wyższa Szkoła Gospodarki oraz Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy zorganizowały, w dniach 26-28 maja 2010 r., pierwszy Bydgoski Festiwal Nauki. W 2014 r. do grona organizatorów dołączyło Collegium Medicum UMK, a w 2016 r. Bydgoska Szkoła Wyższa.

Dzięki zaangażowaniu pracowników naukowo-dydaktycznych, studentów, partnerów bydgoskich uczelni uczestnicy wydarzenia mogą przekonać się, jak bardzo inspirująca i fascynująca jest nauka. To największe tego typu wydarzenie w Bydgoszczy. Mamy nadzieję, że zdalna forma imprezy nie przeszkodzi odbiorcom czerpać przyjemności ze zdobywania wiedzy i „łapania bakcyla nauki”. Liczymy jednak na to, że kolejne edycje Festiwalu będą się już odbywać w tradycyjny sposób, bo nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu i wspólnego doświadczania życia, którego częścią jest nauka – podkreślają organizatorzy.

Więcej na: festiwalnauki.bydgoszcz.pl oraz w mediach społecznościowych.