Pracownicy i studenci UKW na Bydgoskim Festiwalu Nauki

Baner (kolorowy napis Bydgoski Festiwal Nauki online)

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z ofertą wykładów i warsztatów online przygotowaną przez pracowników i studentów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki.

Premierowe odsłony festiwalowych filmów będzie można zobaczyć na kanale YouTube Bydgoskiego Festiwalu Nauki każdego dnia od 12 do 22 października o stałych godzinach 9.00 i 12.00 (nagrania będą udostępnione dla odbiorców do końca października).

Program zawierający wszystkie wydarzenia festiwalowe: ukw.edu.pl

 • Sztuczna inteligencja w zastosowaniach biomedycznych
  dr inż. Dariusz Mikołajewski, prof. uczelni
  Instytut Informatyki

Wykład w przystępny sposób wyjaśnia zastosowanie sztucznej inteligencji, która przyczynia się do rozwiązywania obecnych i przyszłych problemów biomedycznych o dużym znaczeniu naukowym, społecznym i gospodarczym, przede wszystkim związanych z prewencją, diagnostyką, leczeniem, rehabilitacją i opieką. Oprócz oczywistych ostatnio tematów, takich jak wykorzystanie AI w farmacji czy monitorowaniu parametrów życiowych, wykład porusza również problematykę stosowania AI w neurologii czy psychologii i psychiatrii. Wykład nie stroni od dyskusji, poruszając dylematy szans i zagrożeń związanych z coraz szerszym stosowaniem AI w codziennej praktyce klinicznej. Film był nagrywany w jednej z bydgoskich firm z branży biotechnologicznej, stąd stanowi szansę na głębszy wgląd w technologie, które są tuż za rogiem, niemal na wyciągnięcie ręki, powoli stając się naszą codziennością.

Filmik na kanale YouTube BFN "Sztuczna inteligencja w zastosowaniach biomedycznych" 


 • Kryptografia w służbie historii
  dr Monika Opioła-Cegiełka
  Wydział Historyczny

Warsztat został poświęcony ukazaniu możliwości technik kryptograficznych w historii i składa się z dwóch części. Punktem wyjścia naszego spotkania jest działalność Misji Polskiej na Wschodzie, w Konstantynopolu w XIX wieku. Agenci Misji działali w obcym kraju, pod nosem wroga i aby skutecznie przekazywać wiadomości musieli korzystać z kryptografii i steganografii. W czasie warsztatu krótko omówiono stosowane przez nich szyfry. W drugiej części warsztatu przybliżono z kolei inne szyfry stosowane w historii – od prostego szyfru Cezara do nieco bardziej skomplikowanego szyfru de Vigenère.
Sugerowana grupa docelowa: dzieci i młodzież szkoły podstawowej.

Filmik na kanale YouTube BFN "Kryptografia w służbie historii"  

  • Czarodziejski świat chemii
   dr inż. Małgorzata Sutkowy, studenci: Agata Jakubczyk, Mateusz Leszczyński, Natasza Szczepańska
   Wydział Nauk Biologicznych

  Zegar jodowy, wulkan sodowy, chemiczna lokomotywa? Dr inż. Małgorzata Sutkowy oraz członkowie Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych udowodnią, że przy pomocy kilku produktów spożywczych i materiałów codziennego użytku można przeprowadzić chemiczne doświadczenie.
  Filmik na kanale YouTube BFN "Czarodziejski świat chemii"

  • Druk 3D i różne możliwości jego zastosowań
   dr hab. inż. Macko Marek, prof. uczelni; dr Adam Kosecki; mgr Bartłomiej Bromberek
   Wydział Mechatroniki, Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy

  Druk 3D, czyli drukowanie przestrzenne to proces wytwarzania trójwymiarowych, fizycznych obiektów na podstawie komputerowego modelu. Wraz z rozwojem precyzji wykonania obiektów przez drukarki 3D, metoda ta znalazła zastosowanie w tworzeniu gotowych obiektów, czego efekty zostaną zaprezentowane w filmie.
  Filmik na kanale YouTube BFN "Druk 3D i różne możliwości jego zastosowań"

  • Prawa dziecka podczas pandemii COVID-19
   dr Katarzyna Marszałek
   Wydział Pedagogiki

  Dr Katarzyna Marszałek przedstawi prawa dziecka w kontekście ich ograniczenia podczas pandemii w 2020 i 2021 roku na przykładzie Polski oraz prognozowanych skutków globalnych.
  Filmik na kanale YouTube BFN "Prawa dziecka podczas pandemii COVID-19 "

  • „Naczynie do picia życia…”- zastosowanie arteterapii w chorobie przewlekłej (na przykładzie choroby nowotworowej) 
   dr Małgorzata Rębiałkowska-Stankiewicz
   Wydział Pedagogiki

  Wykład zawiera opis autorskiego warsztatu dla osób, które zmagały się z chorobą nowotworową oraz prezentację powstałych w efekcie prac - naczyń do picia Życia. Warsztaty ceramiczne pod nazwą „Naczynia do picia Życia”, w których uczestniczyło 9 kobiet po leczeniu onkologicznym, miały na celu refleksję nad życiem i jego wartością oraz nad postrzeganiem własnej życiowej drogi po chorobowej traumie. 
  Sugerowana grupa docelowa: 16+
  Filmik na kanale YouTube BFN „Naczynie do picia życia…”

  • Ciało w ruchu. Masa i ciężar
   dr Sandra Witkiewicz-Łukaszek, dr Lidia Mosińska
   Instytut Fizyki

  Doświadczenia mają na celu zademonstrowanie, jak zachowują się przedmioty podczas spadku swobodnego oraz w trakcie ruchu po równi pochyłej. Zostaną również przedstawione ćwiczenia  pokazujące różnicę pomiędzy masą a ciężarem.
  Sugerowana grupa docelowa: klasa 7-8 szkoły podstawowej.
  Filmik na kanale YouTube BFN "Ciało w ruchu. Masa i ciężar"

  • Muzyczne inspiracje
   mgr Anna Marta Konopka, mgr Justyna Gęsicka, mgr Szymon Łukowski
   Wydział Edukacji Muzycznej

  Pracownicy Wydziału Edukacji Muzycznej wprowadzą odbiorców w świat muzycznych inspiracji w zakresie emisji głosu, rytmiki i instrumentów dętych.
  Premiera na kanale YouTube BFN już wkrótce! (20.10.2021, godz. 12:00)

  • Owoc czy warzywo - oto jest pytanie?
   mgr Monika Wójcik-Musiał, mgr inż. Jarosław Mikietyński
   Ogród Botaniczny UKW

  Czy pomidor w oczach kucharza i botanika wygląda tak samo? Z czym tak naprawdę jemy kanapki? Co kryje się w grubej warstwie miąższu dyni? Czy owoce umieją strzelać? Po co komu nasiona i kto je rozprzestrzenia? Na te pytania, jak i na wiele innych, odpowiedzą przyrodnicy z Ogrodu Botanicznego UKW - Monika Wójcik-Musiał i Jarosław Mikietyński.
  Premiera na kanale YouTube BFN już wkrótce! (22.10.2021, godz. 09:00)