Uniwersalna i pobudzająca kreatywność matematyka. Joanna Kreft-Korda opowiada o swoim kierunku studiów

Od ponad 50 lat studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy mogą kształcić się na kierunku matematyka. Jedną z jego studentek jest Joanna Kreft-Korda.

- Moje zainteresowania matematyczne zrodziły się w szkole podstawowej. Był to dla mnie przedmiot ciekawy i rozwijający. Rozwiązywanie zadań zawsze dawało mi poczucie satysfakcji i samorozwoju. W tym roku akademickim spełniłam się jako współautorka zadań w III Konkursie Matematycznym „Mistrz dowodu”, podczas Wiosennych Impresjach Matematycznych 2023 - wspomina studentka UKW.

W dobie powszechnej informatyzacji, przedsiębiorcy poszukują specjalistów do spraw analiz statystycznych, analizy i przetwarzania danych oraz specjalistów posiadających wiedzę w zakresie bezpiecznego gromadzenia i przetwarzania informacji.

- Podczas studiowania matematyki okazało się, że poza przedmiotami ściśle teoretycznymi są też zajęcia praktyczne związane z zastosowaniami narzędzi informatycznych (infotechnologii) do analizy statystycznej szeroko rozumianych danych pomiarowych oraz implementacji algorytmów i metod numerycznych. Bardzo mnie to zaciekawiło i postanowiłam iść w tym kierunku i zdobyć nowe kompetencje - kontynuuje Joanna.

Studia na kierunku matematyka zapewniają wszechstronną wiedzę matematyczną, umiejętność logicznego myślenia, kreatywność i zdolność analizy złożonych problemów.

- Podczas studiów spotkałam wykładowców otwartych na współpracę ze studentami, która pobudziła moją kreatywność, zdolność formułowania problemów naukowych i umiejętność doboru odpowiednich metod w celu prawidłowego ich rozwiązywania. Efektem mojej współpracy z wykładowcami, dotyczącej zastosowań narzędzi statystyki matematycznej i metod numerycznych, są dwie publikacje w czasopismach naukowych oraz referat na XXXVIII Międzynarodowym Sympozjum Im. Bolesława Krzysztofika AQUA - wylicza studentka UKW.

Za Hugonem Steinhausem można powiedzieć, że „matematyka jest uniwersalna: nie ma rzeczy, która by była jej obca”.

- Owa uniwersalność matematyki przydaje się zarówno w życiu codziennym, jak i w pracy zawodowej. Jednym z moich hobby są podróże, podczas których oglądając zabytkowe budowle oraz dzieła sztuki dostrzegam w nich piękno i harmonię oparte na solidnych fundamentach matematyki. Uwielbiam też gotować, gdzie dokładność obliczeń odgrywa ważną rolę, aby uzyskać oczekiwany rezultat kulinarny - podsumowuje Joanna Kreft-Korda.

Rekrutacja na studia na matematykę i inne kierunki studiów rusza 8 czerwca. Więcej informacji o kierunku matematyka znajduje się na portalu rekrutacyjnym UKW.

UKW - miejsce dla ludzi z pasją

Odwrócona plecami kobieta patrzy na London Tower Bridge