Studentka w brązowych włosach do ramion siedzi na kanapie w bibliotece głównej, w rękach trzyma książkę z napisem: wprowadzenie do nauki o polityce publicznej Studentka w brązowych włosach do ramion siedzi na kanapie w bibliotece głównej, w rękach trzyma książkę z napisem: wprowadzenie do nauki o polityce publicznej

To już moje drugie studia magisterskie realizowane na UKW - rozmowa z Julią Lewandowską

Zarządzanie sferą publiczną jest świetnym kierunkiem dla osób, które interesują się mechanizmami zarządzania w państwie. Jedną ze studentek tego kierunku jest Julia Lewandowska.

Dziewczyna w brązowych włosach do ramion w okularach siedzi na granatowej kanapie w bibliotece głównej UKW trzymając otwartą ksiązkę

Co sprawiło, że znalazłaś się na tym kierunku?

Najpierw ukończyłam na UKW studia licencjackie na innowacyjności i zarządzaniu sferą publiczną. Chciałam kontynuować naukę w tym obszarze na studiach magisterskich, jednak nie utworzono wówczas odpowiedniego kierunku. Z tego powodu ukończyłam pierwsze studia magisterskie na zarządzaniu bezpieczeństwem narodowym. Napisałam pracę magisterską pod nazwą „Obrona cywilna i ochrona ludności w Polsce na wypadek konfliktu zbrojnego”. Kiedy w październiku 2023 r. uczelnia umożliwiła kontynuację nauki na studiach magisterskich związanych z zarządzaniem sferą publiczną, zdecydowałam się powrócić do tego tematu i rozpoczęłam drugie studia magisterskie na tym właśnie kierunku. Tak więc są to już moje drugie studia magisterskie realizowane na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego.

Jaka jest Twoja największa pasja?

Moją pasją jest muzyka. Nie tylko towarzyszy mi ona na każdym etapie życia, ale doprowadziła również do tego, że skończyłam pierwszy stopień szkoły muzycznej w klasie fortepianu. Korzystając z tego, że w Bydgoszczy znajduje się Filharmonia Pomorska i Akademia Muzyczna staram się, tak często, jak tylko mogę, chodzić na różnego rodzaju koncerty. Muzyka pozwala mi także oczyścić myśli podczas pisania referatów, tworzenia prezentacji, ale również odstresować się przed egzaminami. Nie mam jednego ulubionego gatunku czy artysty. Na mojej playliście znajduje się szerokie spektrum muzyki, np. utwory popowe, rockowe, z fragmentami hip-hopowymi, ale również muzyka klasyczna.

Jest coś jeszcze, co lubisz robić w wolnym czasie?

W wolnym czasie uwielbiam również fotografować. Po powrocie z niemal każdego spaceru w moim telefonie można znaleźć mnóstwo zdjęć o różnej tematyce. W zdecydowanej większości przedstawiają one krajobrazy i naturę. Staram się uchwycić szczegóły, drobne elementy otaczającej rzeczywistości, na które w zabieganym, codziennym życiu nie zwraca się większej uwagi. Dzięki temu, kiedy czuję się zmęczona tempem życia, zawsze mogę spojrzeć na swoje zdjęcia, które dają mi wytchnienie. Fotografia uwrażliwia mnie i uczy doceniać piękno chwili, która bardzo szybko mija. W obszarze moich zainteresowań znajdują się także kryminały. Zarówno w postaci literackiej, jak i filmowej czy serialowej.

Co Cię w tych kryminałach najbardziej interesuje?

Intryguje mnie, jak z pozoru błahych informacji można wysnuć daleko idące wnioski. Historie te często są także powiązane ze światem polityki, więc można zajrzeć za kulisy politycznej działalności różnych osób czy organów. Szczególnie cenię w takich utworach ciekawe, oryginalne postacie oraz intrygujące sprawy, z którymi bohaterowie muszą sobie poradzić. Ich historie pokazują, że wytrwałością, pracowitością i wiarą w siebie oraz w swoje umiejętności (a także dużą dozą szczęścia) można poradzić sobie z wielorakimi wyzwaniami. Szczególnie upodobałam sobie dwie serie literackie autorstwa Remigiusza Mroza: serię o Joannie Chyłce oraz serię „W kręgach władzy”, która w pewien sposób wpłynęła na sposób postrzegania przeze mnie polityków.

Dziękuję za rozmowę!

UKW - miejsce dla ludzi z pasją!

Rekrutacja UKW