Pracownicy UKW wyróżnieni z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych

Studenci i pracownicy stoją na scenie

Dr Maciej Jabłoński (Wydział Pedagogiki UKW) oraz dr Adam Szulc (Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej UKW) otrzymali podziękowania za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością. Natomiast nasz Uniwersytet otrzymał Medal Przyjaznych Osobom Niewidomych nadany przez Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Bydgoszczy.

Dnia 3 grudnia 2024 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się uroczystość wręczenia wyróżnień Wojewody Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydenta Bydgoszczy działaczom społecznym działającym na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Podczas uroczystości Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy reprezentował Radosław Cichański – Pełnomocnik Rektora UKW ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

Wśród osób wyróżnionych znalazł się doktor Maciej Jabłoński - pracownik Katedry Pedagogiki Specjalnej i Logopedii, którego zainteresowania naukowo-badawcze koncentrują się wokół zjawiska niepełnosprawności, zwłaszcza niepełnosprawności intelektualnej oraz problematyki jakości życia, edukacji społecznej i obywatelskiej osób z niepełnosprawnościami.

Drugą osobą wyróżnioną był doktor Adam Szulc, który w tym roku świętuje dziesięciolecie pracy zawodowej na rzecz sportu osób niesłyszących. Autor monografii upamiętniających sport Głuchych w latach 1922-2023, jedynych w Polsce i jednych z niewielu na świecie: Kronika 100-lecia sportu głuchoniemych, głuchych i niesłyszących w Polsce 1922-1992, tom 1 (Bydgoszcz, 2021), Zarys historii lekkoatletyki niesłyszących w Polsce 1923-2023 (Bydgoszcz, 2023), Kronika 100-lecia sportu głuchoniemych, głuchych i niesłyszących w Polsce 1992-2023, tom 2 (Bydgoszcz, 2024). W monografiach zawarty został także bydgoski wątek sportu Głuchych, obejmujący tradycje sportowe z lat 1927 – 2017. Cała uroczystość byłą tłumaczona na Polski Język Migowy przez pracowników Oddziału Kujawsko-Pomorskiego PZG Kaję Łyszczarz oraz Małgorzatę Frączek.

Należy nadmienić, że w tworzeniu szerokiej listy osób, które miały zostać wyróżnione podczas uroczystości, brał udział także dr Adam Szulc. Dlatego wśród osób wyróżnionych znaleźli się również wyróżniający się sportowcy niesłyszący z Bydgoszczy: Oskar Kokoszewski – mistrz świata Głuchych w pchnięciu kulą, Agata Potrzebowska – amatorka, która w latach 2016-2024 brała udział w 71 imprezach sportowych dla osób słyszących oraz Edmund Kalina nestor sportu Głuchych, wieloletni prezes Bydgoskiego Klubu Sportowego PZG w Bydgoszczy oraz koszykarz - brązowy medalista IX Międzynarodowych Igrzysk Sportowych Głuchych z Helsinek z 1961 roku.

W uroczystości wzięli również udział byli prezesi Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych UKW Wojciech Sarnacki oraz Dawid Krasiński.

Podczas uroczystości wystąpił także zespół muzyczny „Balkon”, który tworzą studenci Wydziału Edukacji Muzycznej UKW.