Naukowcy z Katedry Genetyki UKW na prestiżowej konferencji w San Diego

W styczniu pracownicy Katedry Genetyki Wydziału Nauk Biologicznych: prof. dr hab. Jarosław Burczyk, dr Joanna Meger oraz dr Bartosz Ulaszewski, wzięli udział w prestiżowej konferencji Plant and Animal Genome Conference (PAG), w San Diego (USA), wygłaszając referaty. Udział w konferencji został sfinansowany z projektu kierowanego przez prof. Burczyka, realizowanego w ramach programu Beethoven Life (Narodowe Centrum Nauki; 2018/31/F/NZ2/01747).
Wystąpienie prof. Jarosława Burczyka dotyczyło różnic w zmienności buka zwyczajnego na poziomie genomu jądrowego, mitochondrialnego i chloroplastowego. Referat dr Joanny Meger poświęcony był integracji danych genomowych i środowiskowych w celu identyfikacji kluczowych mechanizmów odporności jesionu wyniosłego na patogen Hymenoscyphus fraxineus odpowiedzialny za zamieranie drzewostanów jesionowych. Z kolei dr Bartosz Ulaszewski przedstawił wyniki badań dotyczących uwarunkowań zmienności wielkości genomu u buka zwyczajnego.
Konferencja PAG to jedno z najważniejszych na świecie wydarzeń naukowych w dziedzinie genetyki, prezentujących najnowsze osiągnięcia w badaniach genomów roślin i zwierząt. W ramach konferencji, poza częścią naukową, odbyły się prezentacje, warsztaty, sesje plakatowe oraz wystawy, stanowiące międzynarodową platformę wymiany wiedzy i doświadczeń. W 32. edycji PAG udział wzięło ok 2600 naukowców z ponad 40 krajów, reprezentujących wiodące ośrodki badawcze na świecie. Konferencja była doskonałą okazją do kontynuacji dotychczasowej współpracy naukowej, co już w najbliższym czasie powinno zaowocować wspólnymi publikacjami i kolejnymi projektami badawczymi.