Patent na przyszłość: ogniobezpieczne i biodegradowalne poliuretany z laboratorium UKW

Zespół w składzie: dr hab. inż. Joanna Paciorek-Sadowska, prof. uczelni, dr inż. Marcin Borowicz, mgr inż. Marek Isbrandt, mgr Paweł Sander
Ogniobezpieczne, ekologiczne i opatentowane. UKW z nowatorskim rozwiązaniem dla przemysłu chemicznego

Nowatorska technologia z UKW zyskała ochronę patentową. Zespół naukowy z Katedry Chemii i Technologii Poliuretanów Wydziału Inżynierii Materiałowej UKW opracował innowacyjny sposób otrzymywania reaktywnych surowców poliolowych zawierających heteroatomy siarki, boru i fosforu, które znajdują zastosowanie w produkcji sztywnych pianek poliuretanowo/poliizocyjanurowych. Wynalazek, stanowiący istotny krok w kierunku bardziej efektywnych i bezpiecznych materiałów, został oficjalnie objęty ochroną patentową - potwierdzając jego unikatowy charakter oraz potencjał wdrożeniowy w przemyśle chemicznym.

Zespół w składzie: dr hab. inż. Joanna Paciorek-Sadowska, prof. uczelni, dr inż. Marcin Borowicz, mgr inż. Marek Isbrandt, mgr Paweł Sander opracował technologię, która może przyczynić się powstania komponentów poliolowych z surowców pochodzących ze źródeł odnawialnych, umożliwiających otrzymywanie ogniobezpiecznych, podatnych na biodegradację materiałów poliuretanowych.

Jednym z ważnych etapów modyfikacji jest wprowadzenie atomów boru, siarki i azotu do otrzymanych struktur poliolowych. W ten sposób otrzymany został komponent o właściwościach obniżających palność, który będzie spełniał rolę oprócz surowca poliolowego, również antypirenu. Pozwolił on wyeliminować z  formulacji poliuretanowej drogie i często toksyczne przemysłowe związki zmniejszające palność. Natomiast zastosowany do produkcji polioli kwas bursztynowy jest cennym związkiem, ponieważ może być wykorzystany do wytwarzania tworzyw biodegradowalnych. Podatne na biodegradację, ogniobezpieczne materiały poliuretanowe wpisują się w nową generację materiałów na rynku tworzywowym i podobnie jak tradycyjne polimery mogą być stosowane w różnych aplikacjach, w zależności od wymagań rynku.

Zastępowanie tworzyw sztucznych polimerami podatnymi na biodegradację jest odpowiedzią na rosnący problem związany z zanieczyszczeniem środowiska odpadami poużytkowymi, brakiem miejsca na ich składowanie oraz długim okresem ich rozkładu. Produkcja tworzyw łączących w sobie właściwości tradycyjnych poliuretanów i zdolność do biodegradacji doskonale wpisuje się w znaczenie pojęcia zrównoważonego rozwoju. Ponadto stosowanie do produkcji tych polimerów surowców odnawialnych wywiera korzystny wpływ na redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz szkodliwych zanieczyszczeń, które powstają podczas przetwarzania surowców kopalnych.

Przeprowadzone badania zostały sfinansowane w ramach realizacji Grantu na prace przedwdrożeniowe – podniesienie poziomu gotowości wdrożeniowej (TRL) w ramach projektu „Inkubator Innowacyjności 4.0” realizowanego przez Konsorcjum UKW i AIP UKW Spółka z o.o.