Aktualności

Ustawa 2.0. - list Ministra Jarosława Gowina

24 sierpnia 2018

1 sierpnia 2018 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał Konstytucję dla Nauki - ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wprowadzona ustawa w istotnym zakresie zmienia zasady organizacji i ustroju uczelni. Implikuje to konieczność wdrożenia rozwiązań wynikających z nowych regulacji. Załączony dokument przedstawia najważniejsze założenia związane z ustawą i wyzwania, przed którymi stoi Uniwersytet w najbliższym roku akademickim.

czytaj całość…

NCN ogłosiło nowe konkursy, do zdobycia 530 mln

17 września 2018

NCN już po raz szesnasty otwiera nabór wniosków w konkursach OPUS i PRELUDIUM, a po raz czternasty w konkursie SONATA. W konkursach krajowych do zdobycia jest łącznie 480 mln zł. We współpracy z Niemiecką Wspólnotą Badawczą zostaje natomiast uruchomiony BEETHOVEN CLASSIC 3 oraz nowość – BEETHOVEN LIFE 1. W konkursach międzynarodowych naukowcy mogą pozyskać 50 mln zł. Łącznie do zdobycia w otwieranych właśnie konkursach jest rekordowa pula 530 mln zł.

czytaj całość…

Rejs pracownika Instytutu Geografii statkiem Horyzont II

11 września 2018
czytaj całość

7 września mgr inż. Sebastian Czapiewski pracownik Instytutu Geografii UKW rozpoczął rejs statkiem Horyzont II do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego zlokalizowanej na Spitsbergenie. Wyjazd badawczy bydgoskiego geografa do stacji polarnej jest efektem współpracy Pani prof. dr hab. Żanety Polkowskiej (Politechnika Gdańska) z dr Danutą Szumińską (UKW) i stanowi kolejny etap tworzenia interdyscyplinarnego zespołu naukowego.

czytaj całość…

Nowe nabytki w Zbiorach Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

21 sierpnia 2018
czytaj całość

Po raz kolejny, za sprawą Państwa Rembiałkowskich, mieszkających od ponad sześćdziesięciu lat w Stanach Zjednoczonych, zbiory Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego powiększyły się o ciekawe  eksponaty związane z Polonią Chicagowską. Wśród nich niezwykle nastrojowy portret dziewczyny z kwiatami pędzla nieznanego artysty. Bohaterka obrazu siedzi zamyślona. Poruszają jej przejmująco smutne oczy. Bukiecik polnych kwiatów zsuwa się z kolan. Nieobecny wzrok dziewczyny zdaje się być czymś więcej niż tylko wyrazem tęsknoty, zwątpienia i wewnętrznej rozterki. To obraz złamanego serca i straconych nadziei…

czytaj całość…

Sukces naukowców UKW na półmaratonie w Pile

05 września 2018
czytaj całość

2 września 2018 roku odbył się 28. Międzynarodowy Półmaraton Philips w Pile. Podczas wydarzenia drużyna biegowa naukowców – amatorów reprezentowała Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W zmaganiach na dystansie 21,097 km uczestniczyło 3824 zawodników z 13 krajów.

czytaj całość…