7. Święto Uczelni - Prof. dr hab. Henryk Józef Muszyński otrzyma doktorat honoris causa

7. Święto Uczelni - Prof. dr hab. Henryk Józef Muszyński otrzyma doktorat honoris causa

Już wkrótce 25 kwietnia, kolejne Święto Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. UKW obchodzi je od 2001 roku czyli nadania imienia Kazimierza Wielkiego ówczesnej Akademii. W tym roku święto szczególne, bo i osoba wyróżnionego doktoratem honoris causa jest wyjątkowa. Tytuł ten otrzyma ksiądz arcybiskup prof. dr hab. Henryk Józef Muszyński, Metropolita Gnieźnieński. Odbędzie się uroczysta promocja doktorów, a także zostaną wręczone dyplomy doktora habilitowanego. Wszystkie uroczystości odbędą się w Filharmonii Pomorskiej.

25 kwietnia dla społeczności UKW to szczególny dzień, dzień koronacji naszego Patrona. Dokładnie 675 lat Temu Kazimierz III Wielki, ostatni władca z dynastii Piastów został Królem Polski.

Zgodnie z tradycją, podczas corocznych obchodów święta UKW, wybitne postaci, ludzie nauki i kultury otrzymują wyróżnienie w postaci tytułu doktora honoris causa. Dotychczas to zaszczytne wyróżnienie odebrali w 2002 roku prof. dr hab. Edmund Trempała, w 2004 prof. dr Tadeusz Nowacki, 2005 prof. dr hab. Jerzy Wyrozumski, w 2006 prof. dr hab. Edward Breza, a w 2007 prof. dr hab. Zbigniew Kwieciński.

Głównym motywem przyznania tegorocznego wyróżnienia jest wola uhonorowania Metropolity Gnieźnieńskiego jako jednego z najznakomitszych obywateli naszego regionu i wybitnego męża stanu. Zaangażowanie arcybiskupa Henryka Muszyńskiego w sprawy Kościoła powszechnego i lokalnego ma istotny wydźwięk społeczny. Z jednej strony zapewnia Mu miejsce wśród mężów stanu polityki proeuropejskiej, z drugiej – osoby działającej dla dobra naszego miasta i naszego środowiska akademickiego.

W 1985 roku Henryk Muszyński był biskupem pomocniczym diecezji chełmińskiej, następnie biskupem ordynariuszem diecezji włocławskiej od 1987 r., a 25 marca 1992 roku został Arcybiskupem Metropolitą Gnieźnieńskim. Jako Metropolita Gnieźnieński abp Muszyński sprawuje duchową pieczę nad Bydgoszczą. Dąży do scalenia środowiska bydgoskiego wokół spraw zasadniczych, mogących zjednoczyć katolików, chrześcijan odmiennych wyznań i innych ludzi dobrej woli. Abp. Muszyński był inicjatorem dyskusji na temat potrzeby utworzenia uniwersytetu w Bydgoszczy, zabrał także głos w publicznej dyskusji na temat nowego podziału administracyjnego kraju. Stanął po stronie obrońców sprawy utworzenia województwa ze stolicami w Bydgoszczy i Toruniu, czego nie przewidywał projekt rządowy. W latach poprzedzających wstąpienie Polski do Unii Europejskiej abp Muszyński angażował się po stronie zwolenników akcesji, narażając się na ostrą krytykę eurosceptyków. Również dorobek naukowy prof. dr hab. Henryka Muszyńskiego jest imponujący, bibliografia jego prac za lata 1973-2004 obejmuje ponad 330 pozycji pisanych w języku polskim, niemieckim, francuskim, publikowanych w wydawnictwach polskich i zagranicznych. Wiele z nich dotyczy ważnych zagadnień etycznych i społecznych, wysoko cenione są te z zakresu biblistyki i nauki społecznej Kościoła katolickiego.