W maju rozpoczęła się rekrutacja na studia! Co mówią studenci o swoich kierunkach? (Część 2)
W maju rozpoczęła się rekrutację na studia! Jeśli jeszcze nie wybrałeś kierunku kształcenia, przeczytaj, co mówią studenci i absolwenci UKW.
Joanna Łukiewska, studentka trzeciego roku pedagogiki o specjalności doradztwo zawodowe i przedsiębiorczość
Sądzę, że jest to bardzo ciekawy kierunek. Polecam go osobom, które lubią pracę z innymi ludźmi, organizację i zarządzanie. Kończąc tę specjalność, posiada się 3 zawody – doradca zawodowy, nauczyciel przedsiębiorczości i pedagog pracy. Doradca zawodowy i pedagog pracy uważani są za zawody przyszłości. Obecnie w wielu firmach czy instytucjach tworzy się miejsca pracy dla specjalistów w tych dziedzinach – co jest istotnym aspektem dla kończących ten kierunek. Nauczyciel przedsiębiorczości to również bardzo ciekawa możliwość – praca z młodzieżą może sprawiać wiele radości i przynosić mnóstwo satysfakcji. Uważam, że nowa specjalność – doradztwo zawodowe i personalne – to jeszcze ciekawszy i bardziej pożądany kierunek na rynku. Doradztwo personalne to dziedzina, która zaczyna prężnie rozwijać się na naszym rynku pracy, oferując młodym bardzo ciekawą i rozwojową pracę. Specjaliści w tej dziedzinie są poszukiwani zwłaszcza w krajach Europy Zachodniej. Myślę, że pedagogika o specjalności doradztwo zawodowe i personalne to dobry wybór, otwierający szerokie perspektywy na przyszłość.
Michał Kołtuński, student drugiego roku edukacji techniczno-informatycznej
Chciałbym zachęcić Was do wyboru właśnie tego kierunku, gdyż każdy może znaleźć coś ciekawego dla siebie. Jestem pewien, że możliwości, jakie otwiera przed studentami ETI, zaspokoją Wasze ambicje dotyczące przyszłej kariery zawodowej. Po ukończeniu Edukacji Techniczno - Informatycznej znaleźć można zatrudnienie w takich zawodach jak: nauczyciel techniki lub informatyki, zawodach związanych z pracą przy komputerze i projektowaniu rysunków technicznych. Od tego roku można uzyskać dodatkowo tytuł Inżyniera, co wydaje się być bardziej zachęcające dla kandydatów na ten kierunek. No i jak wiadomo „student nie tylko nauką żyje”. Na naszym wydziale prężnie działają koła naukowe zrzeszające studentów, dające im możliwość rozwijania zainteresowań związanych z techniką, komputerami, motoryzacją, wiedzą dotyczącą materiałów takich jak drewno, metale czy polimery. Studenci naszego wydziału mają wpływ na rozwój życia studenckiego, np. bractwo „Cogito” współorganizowało już po raz drugi Kulturalia (imprezę studencką), alternatywną dla Juwenaliów.
Radosław Cichański, student drugiego roku administracji
Niektóre osoby mówią, że administracja jest kierunkiem dla biurokratycznych nudziarzy. Jednak ja się z tym nie zgadzam, można się nauczyć wiele praktycznych rzeczy, które wykorzystujemy lub będziemy wykorzystywać w życiu codziennym. Takie przedmioty jak: Prawo pracy, Postępowanie administracyjne czy Prawo Cywilne są tego najlepszym przykładem. W końcu każdy będzie musiał kiedyś rozpocząć pracę lub załatwić jakąś sprawę w urzędzie. Wówczas ta wiedza zdobyta na studiach bardzo się nam przyda. Od tego roku także na naszym kierunku można zauważyć zwiększoną aktywność studentów administracji. Czego przykładem jest założenie przez naszych studentów dwóch nowych kół naukowych – Koło Naukowe Prawo i Społeczeństwo oraz Koło Naukowe Studentów Administracji „Admistrare”. Ponadto studenci z naszego kierunku działają w samorządzie studenckim i innych organizacjach studenckich. Aktywnie włączyłem się działalność studencką, jestem przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Konkursu wiedzy o Kazimierzu Wielkim i jego czasach oraz członkiem Koła Naukowego Mediewistów.
Dariusz Chyła, absolwent historii, doktorant - drugi rok
Już w dzieciństwie interesowałem się historią. W liceum podjąłem decyzję, że chcę zostać nauczycielem historii. Dlatego wybrałem ten kierunek. Dziś, mimo że nauczycielem nie zostałem, nie żałuję tej decyzji. Studiowanie tego kierunku daje wiele innych możliwości. Należą do nich, np. praca w muzeum czy uczestniczenie w wykopaliskach archeologicznych. Na tym kierunku istnieje kilka specjalizacji: nauczycielska, ochrona dziedzictwa kulturowego, integracja europejska. Dzięki temu można poznać takie dziedziny, jak historia sztuki, historia kultury materialnej, prawo Unii Europejskiej czy dydaktyka. Wachlarz możliwości jest jeszcze szerszy. Można wybrać dwie specjalizacje, kształcąc się jednocześnie np. na nauczyciela i pracownika muzeum. Studiowanie tego kierunku daje także możliwość wyjazdów na zagraniczne stypendia. Do wyboru jest kilka uniwersytetów w zachodniej Europie. Osobiście skorzystałem z takiej możliwości. Dzięki temu poznaje się nie tylko inne instytucje od strony naukowej, lecz także, co chyba nawet ważniejsze, poznaje się życie w innych krajach i ludzi tam mieszkających. Takie wyjazdy rozszerzają nasze horyzonty. Studiowanie historii ma też inną zaletę. Pozwala na kontynuowanie studiów na UKW i pisanie doktoratu w zakresie historii, na studiach trzeciego stopnia.Na historii działają dwa koła naukowe. Koło Historyków, będące najstarszym kołem w naszej uczelni oraz Koło Naukowe Mediewistów. Szczególnie to drugie intensywnie się rozwija, a przynależność do niego wiąże się z możliwością współpracy z wieloma ośrodkami w województwie i kraju.