Szczypiorniści z całej Europy przyjadą do Bydgoszczy

Szczypiorniści z całej Europy przyjadą do Bydgoszczy

Akademickie Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn to kolejna wielka impreza, którą w przyszłym roku zorganizuje nasz Uniwersytet oraz AZS UKW Bydgoszcz. Do grodu nad Brdą przyjedzie kilkuset szczypiornistów reprezentujących największe uczelnie Starego Kontynentu.

Do rozpoczęcia tej wielkiej imprezy pozostało ponad siedem miesięcy, bowiem pierwsze mecze zaplanowano na 4 lipca. W poniedziałek, 19 listopada w Bydgoszczy gościła María Carmen Manchado López z European University Sports Association (Akademicka Federacja Sportów Akademickich), która wizytowała areny Mistrzostw. - Wasz kraj bardzo mi się podoba. Jestem zachwycona Waszymi obiektami i hotelami – powiedziała delegatka z Hiszpanii.

Taka impreza to duże przedsięwzięcie pod kątem organizacyjnym, finansowym i logistycznym. Organizatorzy mają jednak już duże doświadczenie, co było głównym powodem przyznania naszej uczelni tej imprezy. Szczypiorniści swoje mecze będą rozgrywali w czterech halach – należących do zespołów szkół przy ulicy Cichej oraz Czerkaskiej, hali CEKFiS UKW, a finały odbędą się w Artego Arena. - Będziemy gościć po 12 drużyn damskich i męskich. Dodając do tego wszystkich gości, trenerów i sędziów, to mamy ponad 500 osób. Jest to bardzo duże wyzwanie organizacyjne, ale po organizowanych dwa lata temu Akademickich Mistrzostwach Świata w strzelectwie sportowym mamy już bardzo duże doświadczenie – podkreśliła prezes AZS-u UKW, Katarzyna Domańska.

W imprezie biorą udział zespoły, które zdobyły mistrzostwo kraju w roku poprzedzającym imprezę. W Polsce kilka miesięcy temu górą byli szczypiorniści Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz szczypiornistki UMCS w Lublinie. Prawo wystawienia zespołu ma również AZS UKW, ale nie zapadła jeszcze decyzja o starcie naszego zespołu. Akademickie Mistrzostwa Europy to też okazja do spotkania studentów z całej Europy.

- Ta impreza pozwoli, aby o naszym Uniwersytecie i Miastu usłyszała cała Europa. Będzie to też na pewno lepsza promocja piłki ręcznej w naszym regionie – uważa Rektor UKW, prof. dr hab. Jacek Woźny. - Takiego spotkania uniwersytetów w Bydgoszczy nie mieliśmy, nawet przy okazji Wielkiej Wioślarskiej – dodał.

Już teraz wiadomo, że AZS UKW stara się o organizację kolejnych akademickich imprez. Za dwa lata w Bydgoszczy mogą się odbywać AME w piłce ręcznej plażowej.