Konferencje

Dobre i złe sąsiedztwa. Doświadczenie międzykulturowej komunikacji - 11-12 maja 2018 r.

W imieniu organizatorów - Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UKW w Bydgoszczy oraz Państwowego Uniwersytetu Humanistyczno-Technologicznego w Oriechowie-Zujewie - serdecznie zapraszamy do Oriechowa-Zujewa na międzynarodową konferencję naukową pt. Doświadczenie międzykulturowej komunikacji, która odbędzie się w dniach 11-12 maja 2018 roku.

Jest to czwarta edycja z cyklu konferencji pod wspólnym tytułem Dobre i złe sąsiedztwa. W przeciągu trzech kolejnych lat Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy organizował serię konferencji pod wspólnym tytułem Dobre i złe sąsiedztwa: Historia kluczem do rozumienia współczesnych relacji międzysąsiedzkich (2015), Od konfliktu do współistnienia i współpracy (2016), Obcy - nasi - inni (2017).

W następstwie podpisanej umowy o współpracy między Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego i Państwowym Uniwersytetem Humanistyczno-Technologicznym kolejna konferencja odbędzie się w Rosji w Oriechowie-Zujewie Obwodu Moskiewskiego w PUHT (GGTU). Języki konferencji: rosyjski, polski, angielski. Kwestie ułożenia poprawnych stosunków narodów mieszkających obok siebie od zamierzchłych czasów do dni nam współczesnych wymagają wnikliwych badań interdyscyplinarnych. Dlatego do wzięcia udziału w naszej konferencji serdecznie zapraszamy przedstawicieli różnych dyscyplin historycznych, a także politologów, socjologów, filologów, kulturoznawców, filozofów, psychologów i pedagogów.

Tegoroczna konferencja poświęcona będzie analizie sieciowej interakcji dwóch obszarów aktualnej socjo-humanistycznej wiedzy na temat:

• historii obszarów przygranicznych w zakresie historii lokalnej;
  • historii kultury historycznej w dziedzinie historii intelektualnej.

Proponowane zagadnienia i obszary do poruszenia w ramach obrad konferencji:

• Geografia historyczna: granice kulturowe i historyczne wspólnot lokalnych.
  • Transfer międzykulturowy w obszarach przygranicznych (graniczne przestrzenie społeczno-kulturowe, regiony przygraniczne).
  • Kultury historyczne: problem różnic historycznych i koegzystencji.
  • Czynnik kultury historycznej w kształtowaniu tożsamości lokalnej. Temat przewodni konferencji / okrągły stół: Transfer międzykulturowy w przestrzeni internetowej