Konferencje
Międzynarodowe sympozjum European Symposium on Ultrasonic Characterization of Bone

W dniach 17-18 września 2009 na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbyło się międzynarodowe sympozjum European Symposium on Ultrasonic Characterization of Bone. Organizatorem konferencji był Instytut Mechaniki Środowiska i Informatyki Stosowanej oraz Centrum Doskonałości POROCENT.

Oficjalna strona internetowa konferencji znajduje się pod adresem
www.esucb2009.ukw.edu.pl

Sympozjum organizowane już po raz trzeci wyrosło na bazie współpracy w ramach francusko-niemieckiej sieci doskonałości poświęconej ultradźwiękowym badaniom tkanki kostnej pod kątem oceny jej właściwości zarówno na poziomie mikro jak i makroskopowym. Pierwsze, organizowane przez Laboratoire „Imagerie Parametrique University Paris 6”, odbyło się w marcu 2005 roku w Paryżu. Drugie zostało zorganizowana przez Martin-Luther-Universität w Halle-Wittenberg (Niemcy). W poprzednich latach w konferencjach tych uczestniczyło około 70 naukowców, studentów oraz wystawców z 12 krajów europejskich, Ameryki i Azji.

Tematyka 2 dniowego sympozjum, obejmuje aktualne osiągnięcia w dziedzinie nieinwazyjnej ultradźwiękowej oceny właściwości tkanki kostnej. Podczas konferencji zaprezentowano około 40 referatów i 20 plakatów, dotyczących zarówno badań podstawowych nad propagacją fal ultradźwiękowych (teoretyczne modele propagacji fal ultradźwiękowych, akustyka nieliniowa, rozpraszanie fal, symulacje numeryczne propagacji fal, fale falowodowe), aparatury ultradźwiękowej i analizy sygnałów (mikroskopia akustyczna, techniki obrazowania ultradźwiękowego) jak i bezpośrednich zastosowań (ocena zaawansowania osteoporozy i innych chorób kości).

Organizator lokalny
Dr inż. Michał Pakuła