Konferencje
Konferencja „Estimating gene flow in forest trees”

Konferencja „Estimating gene flow in forest trees”

W dniach 15-19 czerwca 2009 w Instytucie Biologii Eksperymentalnej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego odbyła się konferencja szkoleniowa pt. „Estimating gene flow in forest trees”. Była ona zorganizowana w ramach działań sieci doskonałości EVOLTREE (projekt 6 Programu Ramowego Unii Europejskiej), do której należy UKW.

Celem sieci jest m.in. propagowanie wiedzy i wymiana doświadczeń z zakresu genetyki i genomiki drzew leśnych w kontekście ich roli jako determinantów bioróżnorodności ekosystemów lądowych (pełna nazwa sieci to „EVOLution of TREEs as drivers of terrestrial biodiversity”).

Konferencja była zorganizowana przez prof. Jarosława Burczyka z Katedry Genetyki IBE UKW i jego zespół, a o skali i randze przedsięwzięcia może świadczyć fakt, że wzięło w niej udział ponad 35 osób z różnych krajów (Polska, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Hiszpania, Austria, Włochy, Izrael, Australia, Brazylia i Kolumbia).

Konferencja stała się okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy młodymi badaczami (w tym doktorantami) a naukowcami posiadającymi duże doświadczenie i uznany dorobek naukowy. Wykłady wygłosili m.in.: Sylvie Oddou-Muratorio oraz Etienne Klein z INRA Avignon (Francja), Frederic Austerlitz z Uniwersytetu Paris-Sud (Francja), Juan Jose Robledo-Arnuncio z Europejskiego Instytutu Leśnictwa CIFOR-INIA (Hiszpania), Olivier Hardy z Wolnego Uniwersytetu Brukselskiego (Belgia) oraz Igor Chybicki i Jarosław Burczyk z UKW. Głównym celem konferencji było zapoznanie uczestników z aktualnym stanem wiedzy na temat metod badawczych oceny przepływu genów w populacjach roślin, ze szczególnym uwzględnieniem drzew leśnych. Każdego dnia przed południem odbywały się sesje wykładowe, na których przedstawiano teoretyczną wiedzę dotyczącą problematyki przepływu genów. Natomiast po południu zorganizowane były warsztaty w postaci zajęć komputerowych, na których uczestnicy konferencji mieli okazję do zapoznania się z praktycznymi aspektami wykorzystania metod statystycznych, co było możliwe dzięki specjalistycznym programom komputerowym opracowanym przez prelegentów (m.in. NM+, KINDIST, POLDISP, SPAGeDi).


Ważnym elementem konferencji był jednodniowy wyjazd terenowy do dwóch leśnych powierzchni badawczych, na których pracownicy Katedry Genetyki UKW prowadzą aktualnie swoje badania. Pierwsza z powierzchni zlokalizowana była w Nadleśnictwie Jamy niedaleko Grudziądza (dębowy drzewostan nasienny), gdzie uczestnicy mieli okazję zapoznać się z praktycznym wykorzystaniem systemu nawigacji satelitarnej (GPS) do mapowania powierzchni leśnych.

Drugim miejscem był rezerwat „Cisy Staropolskie” im. Leona Wyczółkowskiego w Wierzchlesie, gdzie omówiono praktyczne aspekty planowania i wyznaczania powierzchni badawczych w celu badań przepływu genów w oparciu o naturalne odnowienie siewek.

Pięciodniowa konferencja wzbogaciła wiedzę uczestników, stanowiąc motywację do podjęcia dalszych badań z zakresu genetyki populacyjnej drzew leśnych. Była ona również okazją do nawiązania nowej współpracy, która w najbliższym czasie powinna zaowocować nowymi publikacjami i wspólną inicjatywą wystąpienia o projekty badawcze.