Pracownia Testów Psychologicznych

Filmy

1. FILMY

1.1. „Bez kompleksów” - Materiał zrealizowany przez TVP3 Bydgoszcz (2007)

W materiale znajdują się wypowiedzi, m.in. dr hab. Pawła Izdebskiego i prof. Romana Ossowskiego, na temat problemu wykluczenia osób niepełnosprawnych.

1.2. „Spróbujmy razem”

Program „Spróbujmy razem” to publicystyczny tygodnik poświęcony problemom ludzi niepełnosprawnych. Struktura programu oparta jest na trzech elementach: reportażu, części studyjnej i ekspresie paraolimpijskim. Gośćmi niniejszego odcinka są: prof. Roman Ossowski oraz dr Maria Pałuba. Tematem głównym odcinka była schizofrenia oraz choroba Alzheimera. Goście wypowiadali się na temat funkcjonowania psychologicznego i społecznego osób chorych na schizofrenię i ich rodzin, jak również na temat pokonywania barier i tworzenia nowego modelu leczenia, która obejmuje promocję zdrowia, a nie tylko profilaktykę.

1.3. Film: Światło, Polaryzator Bio Stymulacyjny BIO V 2

Światło, promieniowanie i jego działalność lecznicza. Fototerapia. Wypowiedź, m.in. prof. dr n. med. Tadeusza Niedźwieckiego, kierownika Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu UJ Collegium Medicum. Sprzęt Medyczny Biomed - Centrum, Katowice, ul. Św. Barbary 17.

1.4. „U źródeł bólu”

Film pt. „U źródeł bólu” opowiada m.in. o źródłach bólu, rodzajach bólu, o mechanizmach przewodzenia, odczuwania i hamowania bólu. Ponadto, podane są informacje na temat leczenia różnych rodzajów bólu.

1.5. Film Stowarzyszenia „GEN” w Poznaniu: „Z wadą genetyczną można żyć aktywnie i być pełnowartościowym członkiem społeczeństwa”, część III.

Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Zaburzeniami Genetycznymi zrealizowało trzy części filmu opowiadającego o wadach genetycznych, możliwościach ich wykrywania i leczenia, jak również o funkcjonowaniu psychologicznym i społecznym osób chorych i ich rodzin. Część III filmu, pt. „Z wadą genetyczną można żyć aktywnie i być pełnowartościowym członkiem społeczeństwa” opowiada o funkcjonowaniu osób z wadami/chorobami genetycznymi i pokazuje, że niezależnie, jaki zespół dotknął dziecko, każde z nich może osiągnąć swój sukces na miarę własnych możliwości. W dużej mierze sukces dziecka zależy od tego, czy miało ono szczęście spotkać na swojej drodze mądrych, wrażliwych i życzliwych ludzi. Poznajemy, m.in. historię mężczyzny ze stwierdzonym Zespołem Ushera - rzadką chorobą genetyczną, historię kobiety z Zespołem Marfana, historię mężczyzny z Fibrodysplazją Ossificans Progressiva, historię kobiety z nadmiarem 13 chromosomu, historię mężczyzny z autyzmem, historię kobiety z Zespołem Turnera, historię chłopca z Zespołem Williamsa.

1.6. „Never too old to be active. The joy of movement” - “Nigdy za starym na aktywność. Radość z ruchu”

Film obejmuje następujące możliwości zajęć ruchowych: zajęcia ruchowe w obiektach krytych, zajęcia ruchowe w plenerze, zajęcia ruchowe w wodzie. Opisane są sposoby prowadzenia zajęć ruchowych w każdej z powyższych form, pokazane są zalety wykonywania ćwiczeń i aktywnego spędzania wolnego czasu, zwłaszcza wśród osób znajdujących się w okresie starości. Pokazuje szeroki wachlarz możliwości zajęć ruchowych, spośród których każda osoba może znaleźć coś dla siebie, niezależnie od wieku i możliwości. Film jest skierowany zwłaszcza do osób w okresie starości, jak również do osób,  które z nimi mieszkają, pracują lub opiekują się nimi.

1.7. „Paczka”

Film „Paczka” opowiada historie kilku osób, które straciły wzrok i postanowiły wysłać paczkę
z podziękowaniami do osób, którym wiele zawdzięczają w swoim życiu. Poznajemy ich podejście do życia, wolę walki i jeszcze silniejsze angażowanie się w różne aspekty życia mimo tak trudnej sytuacji, jaką jest osłabiony lub utracony wzrok. Na wstępie poznajemy historię mężczyzny, który stracił wzrok. Otrzymał wsparcie od swojego opiekuna, dzięki któremu zaczął grać w szachy. Osiągnął liczne sukcesy, zdobył m.in. tytuł Mistrza Świata. Postanowił wysłać do swojego dawnego opiekuna paczkę z szachownicą, z którą podróżował po całym świecie. Opiekun również wysłał paczkę z podziękowaniem do osoby, która bardzo pomogła mu w przeszłości. W dalszej części paczka wysyłana jest do kolejnej osoby.