Polskie seriale telewizyjne, 18-20 maja 2011 r.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, University of Glasgow mają zaszczyt zaprosić na konferencję naukową z cyklu „Kino polskie – wczoraj i dziś” Polskie seriale telewizyjne.

Celem konferencji jest przyjrzenie się polskim serialom telewizyjnym, począwszy od 1964 roku aż do dzisiaj, w kontekście politycznym, ekonomicznym, kulturowym, genologicznym.
Chcemy podjąć próbę analizy poszczególnych seriali, zarówno tych najbardziej znanych, ale i tych ważnych kiedyś, a dziś zapomnianych; zadać pytanie o ich popularność bądź jej brak, zastanowić się, co o niej decyduje. Przyjrzymy się serialowym gatunkom i formom, schematom fabularnym i narracyjnym.

W czasie konferencji pod uwagę weźmiemy polityczność seriali przed i po roku 1989, zwłaszcza ich propagandowy charakter. Będziemy chcieli potraktować seriale jako źródło wiedzy historycznej, społecznej, i antropologicznej, zadać pytanie, jak odzwierciedlają rzeczywistość społeczną, systemy wartości, ich stałość i dynamikę, tabu, jak tworzą wizerunki kobiet, mężczyzn, historii, Kościoła i religii itd. Interesować nas będzie możliwość odczytania w  serialach doświadczenia narodowego, relacji między kulturą popularną a tożsamością narodową, zastanowimy się, w jaki sposób seriale budowały/budują tożsamości zbiorowe, jak czytać je w kontekście kompetencji kulturowych polskiego widza. Przy okazji przyjrzymy się recepcji polskich seriali.

Chcemy opisać ekonomiczne funkcjonowanie seriali, ich usytuowanie w systemie produkcyjnym polskich stacji telewizyjnych, w ramówkach, budowanie strategii reklamowo-marketingowych. Warto też zadać pytanie, w jaki sposób polskie seriale funkcjonują poza telewizją, jak również opisać polską kulturę fanowską.

Czy można mówić o specyfice polskich seriali? Z drugiej strony, czy i w jaki sposób wpisują się w tendencje światowe? Stawiamy sobie zatem za cel także porównania z serialami niepolskimi, np. w odniesieniu do seriali sprzed roku 1989 z serialami realizowanymi w innych krajach socjalistycznych, dziś – w kontekście „nowych seriali”.

Konferencja odbędzie się w dniach 18-20 maja 2011 roku w Bydgoszczy.

Jednocześnie informujemy, że opłata konferencyjna (obejmująca zakwaterowanie i wyżywienie) wynosi 450 PLN (250 dla osób niekorzystających z noclegu).