Konferencje

Kultura wysoka, kultura popularna, po konferencji Culture & Anarchy 24-26.11.2009

W dniach 24-26 listopada 2009 r. odbyła się międzynarodowa studencko-doktorancka konferencja naukowa „Culture & Anarchy / Kultura i Anarchia” zorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe Literaturoznawców oraz Katedrę Filologii Angielskiej UKW.

Celem konferencji było przyjrzenie się i wykazanie celowości, lub też bezcelowości, częstego, choć w dużej mierze sztucznego, podziału naszego dorobku kulturowego na tzw. kulturę popularną i kulturę wyższą. Podczas trzech dni obrad konferencyjnych głos zabrało łącznie 35 prelegentów, reprezentujących zarówno ośrodki naukowe z całej Polski, jak również uniwersytety europejskie.

Referaty wygłoszone podczas konferencji poświęcone były przede wszystkim różnorodnym zagadnieniom z zakresu literatury i kultury, choć często wkraczały też na obszar sztuk pokrewnych, takich jak film czy muzyka. Po każdym wystąpieniu przewidziany był czas na pytania, komentarze i dyskusję na poruszane tematy. Wydarzenie cieszyło się dość dużym zainteresowaniem zarówno wśród strony studentów Instytutu Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UKW, jak również wśród uczniów IX Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy.
Oprócz sesji i debat konferencyjnych, goście i prelegenci mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Po spotkaniu organizatorzy zaprosili uczestników konferencji do bydgoskiego teatru na spektakl „Witaj / Żegnaj” w reżyserii Jana Klaty.

Zdjęcia z konferencji dostępne są na stronie: