Dział Nauki

Urlopy i staże naukowe

Załącznik Nr 1 do Zarządzenia 48/2023/2024 Rektora UKW z dnia z dnia 27 czerwca 2024 r.

Regulamin pracy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

§ 18

Szczegółowe zasady i tryb udzielania urlopów dla nauczycieli akademickich

1. Nauczycielowi akademickiemu może być udzielony płatny urlop:

  1. naukowy w celu przeprowadzenia badań, o którym mowa w art. 130 pkt 1) ustawy,
  2. naukowy w celu przygotowania rozprawy doktorskiej, o którym mowa w art. 130 pkt 2) ustawy,
  3. w celu odbycia za granicą kształcenia, stażu naukowego albo dydaktycznego, uczestnictwa w konferencji albo uczestnictwa we wspólnych badaniach naukowych prowadzonych z podmiotem zagranicznym na podstawie umowy o współpracy naukowej, o którym mowa w art. 130 pkt 3) ustawy

2. Urlopu, o którym w ust. 1 pkt 1) dotyczą następujące zasady:

  1. Urlop może być przyznany pracownikowi zatrudnionemu w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych.
  2. O urlop może się ubiegać osoba zatrudniona w Uniwersytecie jako podstawowym miejscu pracy na pełnym etacie.
  3. Urlop może być przyznany osobie, której okres zatrudnienia (wynikający z umowy o pracę) nie kończy się wcześniej niż 12 miesięcy od chwili zakończenia korzystania z planowanego urlopu naukowego.
  4. Pierwszy urlop może być przyznany nie wcześniej niż po czterech latach zatrudnienia w Uniwersytecie. 
  5. Urlop może być przyznany na jeden lub dwa semestry. Urlop rozpoczyna się z początkiem semestru określanego zgodnie ze Statutem dla potrzeb zatrudnienia (1 marca lub 1 października).
  6. Urlop może być podzielony na dwie części, na okresy nie krótsze niż jeden semestr. Obie części urlopu należy wykorzystać w ciągu dwóch następujących po sobie lat akademickich. Okres, o którym mowa w pkt 3) liczy się od dnia zakończenia ostatniej części urlopu. 
  7. Urlop przyznawany jest tak, by umożliwić pracownikowi wykorzystanie urlopu wypoczynkowego przysługującego w danym roku kalendarzowym. W trakcie urlopu naukowego nauczyciel akademicki nie realizuje obowiązków dydaktycznych i organizacyjnych. Nie może również pełnić funkcji kierowniczych. 
  8. Do wniosku o urlop nauczyciel akademicki dołącza harmonogram badań planowanych w trakcie trwania urlopu oraz arkusz oceny pracownika dokonanej nie wcześniej niż rok przed datą złożenia wniosku. Wniosek o urlop musi być zaopiniowany przez bezpośredniego przełożonego oraz kierownika oraz radę naukową podstawowej jednostki organizacyjnej.
  9. Termin składania kompletnych wniosków upływa z dniem 30 czerwca, w przypadku gdy urlop ma się rozpocząć od semestru zimowego lub z dniem 30 listopada w przypadku gdy urlop ma się rozpocząć od semestru letniego.
  10. Wskaźnik obliczeniowy liczby semestrów urlopów naukowych, o których mowa  w ust. 1 pkt 1 przysługujących w danym roku akademickim danej jednostce organizacyjnej uczelni obliczany jest ze wzoru S=N/25, gdzie N oznacza liczbę nauczycieli akademickich (w przeliczeniu na pełne etaty) zatrudnionych w tej jednostce na stanowisku badawczo-dydaktycznym.
  11. Wartości wskaźnika obliczeniowego liczby semestrów, o którym mowa w pkt 10, przysługujące danej jednostce mogą być kumulowane w okresie 5 kolejnych lat.
  12. Liczba semestrów urlopów naukowych przyznanych w ramach danej jednostki nie może być większa niż wartość wskaźnika obliczeniowego, w tym wartość skumulowana.
  13. Kierownik podstawowej jednostki organizacyjnej Uniwersytetu przedkłada Rektorowi plan wykorzystania urlopów naukowych w kolejnym roku akademickim do dnia 30 czerwca.
  14. W terminie jednego miesiąca od zakończenia urlopu osoba korzystająca z urlopu składa Rektorowi pisemne sprawozdanie z efektów naukowych osiągniętych podczas urlopu naukowego zaopiniowane przez kierownika
    podstawowej jednostki organizacyjnej

3. Urlopu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2) dotyczą następujące zasady:

  1. Wniosek o urlop musi być zaopiniowany przez promotora oraz kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej.
  2. Zaopiniowany wniosek należy złożyć za pośrednictwem Biura ds. Stopni, nie później niż na miesiąc przed planowanym terminem rozpoczęcia urlopu.

 4. Urlopu, o którym w ust. 1 pkt 3) dotyczą następujące zasady:

  1. Wniosek o urlop, musi być zaopiniowany przez kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej.
  2. Zaopiniowany wniosek należy złożyć za pośrednictwem sekretariatu prorektora właściwego ze względu na charakter urlopu najpóźniej na miesiąc przed planowanym wyjazdem.
  3. Po zakończeniu urlopu pracownik składa u właściwego Prorektora sprawozdanie z przebiegu urlopu.

5. Urlopów udziela Rektor lub upoważniona do tego osoba.

STAŻE NAUKOWE KRAJOWE 

W Dziale Nauki należy złożyć następujące dokumenty:

  • podanie skierowane do Prorektora ds. nauki zaakceptowane przez dziekana wydziału/dyrektora instytutu oraz kierownika katedry,
  • wykaz publikacji,
  • CV,
  • pisemna zgoda na odbycie stażu, wystawiona przez jednostkę, w której staż będzie się odbywał,
  • plan stażu zaakceptowany przez opiekuna stażu,
  • kosztorys ze wskazanym żródłem finansowania i akceptacją dysponenta środków
  • wniosek wyjazdowy dotyczący działalności naukowej