Teksty

Dominik Wierski

27 marca 2008

Śmierć w wyniku spadku oglądalności. Sieć Sidneya Lumeta

Fascynuje mnie to,
w jakim stopniu jestem w stanie
zrozumieć i pokazać motywy ludzkiego zachowania.
Ludzkie marzenia i emocje, czyli wszystko to,
co składa się na człowieka.
Sidney Lumet

czytaj całość…

Magdalena Kruszka

27 marca 2008

Mit o Orfeuszu według Jeana Cocteau

Za późno, niestety, staramy się zrozumieć tych, co są obok nas, a kiedy zaczynamy nabierać pojęcia o trudnym zawodzie, jakim jest życie, przychodzi nam umierać i okazuje się, że odeszli już ci, wobec których najgoręcej pragnęlibyśmy nabytą wiedzę zastosować. Ernesto Sábato

czytaj całość…

Magdalena Dyrga

27 marca 2008

Naprawdę jaka jest, nie wie nikt......

Bohater współczesnego ekranu, by prawdziwie zasłużyć sobie na miano bohatera, musi walczyć z wrogiem, czasem z samym sobą, zmagać się z żywiołami, pokonywać coraz to większe niebezpieczeństwa. Musi być silny, zdeterminowany, a często bezwzględny i okrutny. Musi otrzeć się o śmierć, aby w ostatniej chwili zwycięsko jej uniknąć i rzucić się w wir walki ponownie. Nie kończące się pasmo wyzwań..... oto los herosów.

czytaj całość…

Marcin Wylangowski

27 marca 2008

Śmierć jest skandalem

Niełatwo jest pisać o śmierci. Dzieje się tak dlatego, że jawi się ona jako zjawisko zupełnie wyjątkowe, różne od wszelkich innych w życiu człowieka. Wydaje się jednak, że zagadnienie śmierci to w gruncie rzeczy jedyna sprawa, jaka nas naprawdę obchodzi . Przecież każdy z nas już w momencie narodzin jest wystarczająco stary, by umrzeć. Zarówno śmierci, jak i sposobu jej doświadczenia, nie da się porównać do innych fenomenów. To sprawia, że próba uchwycenia jej cech wydaje się szczególnie trudną.

czytaj całość…