Gimnazjum klasyczne przy Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego

52 uczniów rozpoczęło w 2008 r. naukę w Bydgoskim Gimnazjum Klasycznym - Szkole Kompetencji Kluczowych przy I Liceum Ogólnokształcącym. Szkoła funkcjonuje w ramach eksperymentu pedagogicznego, nad którym opiekę naukową sprawuje Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Do szkoły uczęszczają dzieci, które wcześniej musiały zdać test na zdolność twórczego myślenia. Bydgoskie Gimnazjum Klasyczne nawiązuje do historii bydgoskiej edukacji. Od 1815 r. było pierwszą tego typu szkołą w Bydgoszczy. Niemal po dwustu latach, w Bydgoskim Gimnazjum Klasycznym wiedzę oraz umiejętności zdobywać będą uczniowie pod okiem profesorów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Reaktywujemy szkołę, która wzorce będzie czerpała z klasycznego wychowania i wykształcenia. Priorytetami będzie: umiłowanie ojczyzny, szacunek dla źródeł kultury, wartości rodzinne i samodyscyplina w kształtowaniu własnej osobowości.Reaktywujemy szkołę, która wzorce będzie czerpała z klasycznego wychowania i wykształcenia. Priorytetami będzie: umiłowanie ojczyzny, szacunek dla źródeł kultury, wartości rodzinne i samodyscyplina w kształtowaniu własnej osobowości.