dr Jastrzębski Marcin WłodzimierzUdział w konferencjach naukowych

dr Jastrzębski Marcin WłodzimierzUdział w konferencjach naukowych

  1. Delegalizacja i zakaz tworzenia partii politycznych w Polsce w świetle międzynarodowych standardów praw człowieka, Katedra Praw Człowieka i Prawa Europejskiego UMK, Toruń, luty 2002 r.
  2. Partie polityczne a wolność religii, Katedry Praw Człowieka i Prawa Europejskiego UMK, Toruń, kwiecień 2003 r.
  3. Implikacje zasady demokratycznego państwa prawnego na uregulowanie statusu prawnego partii politycznych w Polsce – wybrane problemy, Przeobrażenia systemowe w państwach Europy Środkowej i Wschodniej. Stan aktualny i perspektywy Akademia Podlaska, Siedlce, 16-17 listopada 2004 r.
  4. Sprzeciw sumienia wobec służby wojskowej w międzynarodowym systemie praw człowieka, UKW, Bezpieczeństwo narodowe i regionalne w procesach globalizacji, Akademia Bydgoska Chojnice – Jerzmionki, 17-18 maja 2005 r.
  5. Ochrona przed „partiokracją” czy ingerencja w wolność jednostki. Wymóg „apolityczności” i „apartyjności” w Polsce w świetle europejskich standardów praw człowieka, Wizja dobrego Państwa, PTNP i Uniwersytet Wrocławski, Wrocław, 21-22 września 2006 r.
  6. 6.      Wolność zgromadzeń w Polsce. Zmiany legislacyjne i praktyka ich stosowania w świetle orzecznictwa sądów krajowych i międzynarodowych „60. rocznica Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka” Akademia Pomorska w Słupsku i Helsińska Fundacja Praw Człowieka 25–27 września 2008 r.. Byłem także jej współorganizatorem.
  7. 7.      Wolność zrzeszania się w partiach politycznych w europejskim prawie wspólnotowym. Karta Praw Podstawowych UE -  nowe standardy ochrony praw człowieka? II Konferencja Naukowa z cyklu „Prawa człowieka wobec wyzwań współczesności”, realizowanego przez polskie uczelnie i Helsińską Fundację Praw Człowieka w Warszawie. Toruń, 25-26 marca 2009 r. Byłem także jej współorganizatorem.
  8. Ludobójstwo - zbrodnie wojenne - zbrodnie przeciwko ludzkości. III Konferencja Naukowa z cyklu „Prawa człowieka wobec wyzwań współczesności”, realizowanego przez polskie uczelnie i Helsińską Fundację Praw Człowieka w Warszawie. Oświęcim, 7 – 8 grudnia 2009 r.
  9. Perspektywy demokracji w Polsce. Ogólnopolska Konferencja Naukowa, Ostromecko 12-13 października 2010 r. Organizatorem konferencji jest Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
  10. Prawa dziecka wyzwaniem współczesności, Oświęcim 28-30 maja 2010 r. Organizatorami konferencji są Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Oświęcimiu i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.
  11. Demokracja - plebiscyt - show, Ostromecko 11 – 12 października 2011 r. Organizatorem konferencji jest Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
  12. V Warszawsko-toruńskie kolokwium naukowe  praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego „Zagadnienia temporalne w prawie międzynarodowym praw człowieka” 14 grudnia 2012 r.
  13. Od ulicy do demokracji,… po demokrację na ulicy, czyli Przestrzeń publiczna jako teren politycznej kontestacji Ogólnopolska Konferencja Naukowa Pieczyska, 17-18 kwietnia 2013 r. Organizatorem konferencji jest Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Referat: Nowelizacja ustawy prawo o zgromadzeniach z 2012 roku a międzynarodowe standardy ochrony praw człowieka. Oddany do druku – druk jako część pracy zbiorowej.
  14. Konflikt – kryzys – wojna. Bezpieczeństwo w perspektywie globalnej i regionalnej 9-10 kwietnia 2013 r. Organizatorem konferencji jest Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Referat: Odpowiedzialność państwa za naruszanie praw człowieka podczas zagranicznych interwencji zbrojnych. Oddany do druku – druk jako część pracy zbiorowej.
  15. Wolność i odpowiedzialność. Konferencja zorganizowana z okazji 65. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i 24. rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, 27 listopada 2013 roku, Warszawa, Sejm RP.
  16. III Ogólnopolski Zjazd Katedr i Zakładów Systemów Politycznych. Obywatel i jego rola w kształtowaniu systemu politycznego w dniu/ach 3-4 kwietnia 2014 roku w Ostromecku k/Bydgoszczy. Udział w dyskusji.
  17. Konferencja Współczesne implikacje II Wojny Światowej. Ostromecko – 15/16 kwietnia 2014 r. INP UKW. Referat i udział w dyskusji.
  18. Konferencja Naukowa Praw Człowieka i Prawa Humanitarnego  z okazji jubileuszu profesora Tadeusza Jasudowicza. WPiA UWM w Olsztynie 8-9 maja 2014 r. Referat i udział w dyskusji.
  19. II Konferencja Praw Człowieka i Prawa Humanitarnego Prawnomiędzynarodowa ochrona rodziny. WPiA UWM w Olsztynie 7-8 maja 2015 r. Referat „Kolizja praw rodziców i nasciturusa w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczącym kwestii przerywania ciąży” i udział w dyskusji.
  20. Ogólnopolska konferencja naukowa „Kultura zaangażowana. Społeczno-polityczne inspiracje w kulturze i sztuce”, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Bydgoszcz 20-21 maja 2015 r. Referat: „Wolność ekspresji artystycznej a wolność religii. Uwagi na kanwie tak zwanej sprawy Nergala”.
  21. Ogólnopolska konferencja naukowa „Wojskowość na przełomie XX i XXI wieku. Znaczenie czynnika militarnego w środowisku międzynarodowym”, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Muzeum Wojsk Lądowych, Bydgoszcz 20-21 października 2015 r. Referat Referat: „Prawo do życia w konfliktach zbrojnych” i udział w dyskusji. Byłem także jej współorganizatorem i sekretarzem.
  22. Konferencja „Motyw wojny w kulturze i sztuce” Ostromecko k. Bydgoszczy, 26-27 kwietnia 2016 r. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Referat „Wojna w byłej Jugosławii w kulturze a międzynarodowe regulacje prawa humanitarnego” i udział w dyskusji.
  23. V Ogólnopolski Zjazd Katedr i Zakładów Systemów Politycznych w dniach 16 i 17 maja 2016 r. w Gdyni na temat  „Dynamika systemów politycznych”. Referat i udział w dyskusji.
  24. III Konferencja Praw Człowieka i Prawa Humanitarnego Europejski Trybunał Praw Człowieka w dobie przemian. WPiA UWM w Olsztynie. 2-3 czerwca 2016 r. Referat „Ewolucja właściwości Europejskiej Komisji i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka” i udział w dyskusji.
  25. Pojęcie „demokracji” w międzynarodowym prawie praw człowieka, Konferencja „Prawa człowieka wobec wyzwań współczesności” organizowanej przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Katedra Strategii Stosunków Międzynarodowych,  Kraków, 5-6 kwietnia 2018 r.
  26. Wykonywanie mandatu parlamentarnego w kontekście prawa do wolnych wyborów z art. 3 Protokołu 1 do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, Konferencja międzynarodowa: I Międzynarodowy Kongres Praw Człowieka.  Prawa człowieka i ich ochrona, 22-23.05.2018  Uniwersytet Rzeszowski
  27. Preambuła Europejskiej Konwencji Praw Człowieka jako podstawa aksjologiczna orzecznictwa strasburskiego, Prawa człowieka w Polsce – perspektywa 25 lat ratyfikacji Konwencji  o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności Bydgoszcz, 17 października 2018 roku, byłem również współorganizatorem i sekretarzem tej Konferencji.
  28. Kryteria zgłaszania kandydatów w wyborach. Rozważania na kanwie wyroku Tahirov przeciwko Azerbejdżanowi, XI Warszawsko-toruńskie kolokwium naukowe praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń, 29-30 listopada 2018 r.
  29. 29.            Prawo do wolnych wyborów w Azerbejdżanie w świetle standardów międzynarodowych, Bezpieczeństwo – Prawa Człowieka – Stosunki Międzynarodowe  w XX i XXI wieku, Uniwersytet Rzeszowski, 11 stycznia 2019 roku Rzeszów.
  30. Prawo do informacji publicznej w prawie międzynarodowym praw człowieka, O politycznych aspektach prawa dostępu do informacji publicznej w Polsce i na świecie, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, 21 marca 2019 roku, byłem również współorganizatorem i sekretarzem tej Konferencji..
  31. II Międzynarodowy Kongres Praw Człowieka, Równość w korzystaniu z biernego prawa wyborczego i kwestia odpowiedniej reprezentacji w systemie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, 16-17 października 2019 roku, Uniwersytet Rzeszowski .