prof. dr hab. Kostyło Piotr MarekMateriały do pobrania

prof. dr hab. Kostyło Piotr MarekMateriały do pobrania

prof. dr hab. Kostyło Piotr Marek - Materiały do pobrania

W 2017 r. zostałem zaproszony przez J. M. Rektora UKW do wygloszenia wykładu inauguracyjnego podcza uroczystości rozpoczęcia roku akademickiego 2017/2018. Wykład nosił tytuł "Tradycja Uniwersytetu w kulturze ponowoczesnej" (na zdjeciu moment wygłaszania wykładu).

E-książki dostępne w sieci:

"Szkoła równych szans. Namysł teoretyczny i rozwiązania praktyczne", P. Kostyło (red.), Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Bydgoszcz - Warszawa, 2019.

http://czytelnia.frse.org.pl/szkola-rownych-szans/. 

Inne publikacje:

Zachęcam do zapoznania się z rozmową, jaką przeprowadziłem w 1997 roku z Leszkiem Kołakowskim, wybitnym polskim myślicielem. Tematem rozmowy, która jest zatytułowana "Liberalizm a Kościół", jest stosunek Kościoła do idei liberalizmu. 

W artykule "Józef Bocheński and static religion" analizuję stosunek polskiego filozofa i historyka logiki do bergsonowskiej filozofii religii (artykuł w języku angielskim).

W artykule "Postmodern dialectic of social care" odnoszę się do prób wykorzystania filozoficznych koncepcji postmodernizmu do konstruowania programów pomocy społecznej; ważnym wątkiem tekstu jest porównanie ze sobą dwóch wizji Oświecenia, francuskiej i brytyjskiej (artykuł w języku angielskim).

W omówieniu książki Stephena Hicksa "Nietzsche and the Nazis. A Personal View", odnoszę się do glównej tezy stawianej przez autora, tj. stwierdzenia, że tym, co przede wszystkim inspiruje ludzi do działania, są idee. Zgadzam się z autorem, że dorośli ludzie powinni wiedzieć, za czym się opowiadają, i powinni być zdolni do obrony swoich przekonań. Tekst nosi tytuł "Do We Know What We Advocate? Stephen Hicks’s Defence of Individualism" (tekst w języku angielskim).

 

Materials for Erasmus+ students.

Materials for all classes: "Critical Thinking as an Aim of Higher Education"