Inspirująca podróż w świat mechatroniki - rozmowa z Nazarem Melnykiem, studentem, konstruktorem i marzycielem

Nazar Melnyk jest studentem drugiego roku na kierunku mechatronika na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W rozmowie z nami dzieli się swoją inspirującą drogą, opowiadając o swoim przyjeździe do Polski i niełatwym wyborze szkoły średniej oraz autorskich projektach.

Nazar Melnyk

Jaka  historia kryje się  za decyzją o podjęciu studiów na kierunku mechatronika? Co oferuje ta dynamicznie rozwijająca się dziedzina nauki?

Po przyjeździe do Polski moje możliwości wyboru szkoły średniej były dość ograniczone. Trafiłem do liceum ogólnokształcącego, chociaż od zawsze interesowały mnie nauki ścisłe. Nic nie stanęło mi jednak na drodze, żeby podjąć świadomą decyzję o wyborze kierunku  mechatronika, ponieważ zawsze fascynowało mnie, jak działają różnego rodzaju urządzenia.Chciałem poznać ich wewnętrzne funkcjonowanie. Niestety, jako młody człowiek nie miałem dostatecznej wiedzy na temat konstrukcji tych urządzeń. Wybór kierunku mechatronika dał mi możliwość zgłębienia zasad ich działania. Teraz mogę rozwijać swoje umiejętności w tej dziedzinie i dowiedzieć się, jak projektować i tworzyć zaawansowane mechanizmy.

Na czym polega unikatowość kierunku mechatronika?

Kierunek mechatronika jest wyjątkowy, ponieważ łączy ze sobą trzy kluczowe dziedziny: mechanikę, elektronikę i programowanie. Każda z tych dziedzin wzajemnie się uzupełnia, tworząc kompleksowy zestaw umiejętności. Dzięki tej wiedzy jesteśmy w stanie zaprojektować i stworzyć zaawansowane mechanizmy, które integrują te trzy obszary.

Jakie dodatkowe możliwości oferuje nasz kierunek?

Studia na kierunku mechatronika oferują nam nie tylko teoretyczną wiedzę, ale również liczne możliwości praktycznego doświadczenia. Mamy szansę uczestniczyć w praktykach oraz odbywać staże, dzięki czemu możemy poznać z bliska funkcjonowanie różnorodnych mechanizmów w realnym środowisku. Ta praktyczna nauka jest niezwykle cenna i wyróżnia ten kierunek.

Jakie projekty tworzysz i co jest dla ciebie najbardziej inspirujące w ich realizacji?

Moje pasje związane z tworzeniem modeli koncentrują się głównie na urządzeniach, które są powszechnie znane w naszych domach. Przykładowo, miałem niezwykłą możliwość skonstruowania własnej wiertarki oraz robota do sprzątania podłogi. Proces projektowania odbywa się w wirtualnym środowisku 3D, a następnie korzystam z zaawansowanej technologii druku 3D, aby przenieść moje projekty do realnej, fizycznej postaci. To absolutnie fascynujące, że mogę stworzyć coś, co nie tylko istnieje w mojej wyobraźni, ale także jest w stanie faktycznie działać i trzymać to w moich rękach. To jest dla mnie niezwykle inspirujące odkrycie, że mogę przekształcać swoje pomysły w rzeczywistość.

Robot sprzątający

Jak będziesz mógł wykorzystać zdobytą wiedzę w życiu zawodowym?

Zdobyta wiedza z mechatroniki będzie mi niezwykle przydatna w mojej przyszłej karierze zawodowej. Dzięki umiejętnościom projektowania i konstruowania różnorodnych mechanizmów, które nabyłem na studiach, będę w stanie tworzyć innowacyjne rozwiązania techniczne. W praktyce będę wykorzystywać swoje umiejętności do tworzenia zaawansowanych urządzeń i systemów, które integrują mechanikę, elektronikę i programowanie. Praktyczne działanie jest kluczowe w zawodzie mechatronika, dlatego zdobyta wiedza pozwoli mi osiągnąć sukces w tej dziedzinie.

Jakie masz plany po zakończeniu studiów?

Po ukończeniu studiów z mechatroniki, moim głównym celem jest znalezienie dobrej pracy związaną z moim kierunkiem studiów. Pragnę nadal rozwijać swoją pasję jako konstruktor i twórca urządzeń codziennego użytku. Moja kreatywność i dążenie do innowacyjności napędzają mnie do doskonalenia istniejących rozwiązań oraz wprowadzania nowych, innowacyjnych pomysłów. Chcę nieustannie doskonalić się i rozwijać, zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej. Praca w dziedzinie mechatroniki daje mi możliwość wykorzystania mojej pasji, umiejętności i wiedzy w tworzeniu zaawansowanych mechanizmów. Jestem gotowy na wyzwania, które czekają na mnie w tej dynamicznej dziedzinie i nie mogę się doczekać, aby wkroczyć w świat pracy, gdzie będę mógł kontynuować tworzenie, doskonalenie i wprowadzanie innowacji.

Czy oprócz mechatroniki masz jakieś zainteresowania?

Oczywiście! Oprócz mojego zainteresowania mechatroniką, mam również inne pasje, które są dla mnie równie ważne. Jednym z moich hobby jest gra w tenisa. To dla mnie nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również sposób na odprężenie się i oczyszczenie umysłu. Dodatkowo, regularnie chodzę na siłownię, aby dbać o swoją kondycję i regenerować organizm.

Dziękuję za rozmowę.

UKW – miejsce dla ludzi z pasją!

Rekrutacja UKW