dr Krystyna Kozioł w zimowym pejzażu na Svalbardzie dr Krystyna Kozioł w zimowym pejzażu na Svalbardzie

Badacze z Wydziału Nauk Geograficznych w gronie realizującym projekt bilateralny na Svalbardzie

po lewej stronie napis Iceland Liechtenstein Norway grants, po prawej stronie napis Norway grants. Oba napisy połączone poziomą czarną linią

"Working together for a green, competive and inclusive Europe"

Projekt HarSval (Bilateral initiative aiming at Harmonisation of the Svalbard cooperation, [tłumaczenie PL: Inicjatywa bilateralna w celu harmonizacji współpracy svalbardzkiej]) został zainicjowany przez Polskie Konsorcjum Polarne w celu zbudowania nowych zespołów badawczych polsko-norweskich, które podejmą się realizacji badań naukowych odpowiadających współczesnym wyzwaniom wspólnej pracy na rzecz zielonej, konkurencyjnej i inkluzywnej Europy, w obliczu nasilających się problemów wynikających ze zmian klimatu wywołanych przez człowieka. Będzie w nim uczestniczyło 11 uniwersytetów i instytutów naukowych z Polski i 14 z Norwegii, często o wieloletniej tradycji badań polarnych. Całą inicjatywą pokieruje dr Dariusz Ignatiuk z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ambicją projektu HarSval jest rozszerzenie zakresu dotychczasowych działań badawczych i włączenie znacznie szerszej sieci partnerów do ich realizacji, a Uniwersytet Kazimierza Wielkiego znajduje się wśród nowych partnerów w tym gronie.

Współpraca polsko-norweska ma na celu:

• zwiększenie kompetencji osób w nią zaangażowanych,
  • umiędzynarodowienie badań naukowych,
  • popularyzację działalności polskich naukowców i naukowczyń, związanych z badaniami polarnymi.

Zespół z Katedry Przemian Środowiska i Geochemii Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, pod kierownictwem dr Krystyny Kozioł, podejmie się zadań związanych z tworzeniem nowego interdyscyplinarnego zespołu naukowego, przeprowadzającego eksperyment WetSnowEx (dotyczący przemian fizycznych, chemicznych i mikrobiologicznych podczas topnienia pokrywy śnieżnej w Arktyce). Będzie również uczestniczył w Szkole Hydrologii Polarnej i szkoleniach z zakresu zarządzania danymi naukowymi.

Działania zostały sfinansowane ze środków Funduszy norweskich i EOG na lata 2014 – 2021, predefiniowana inicjatywa dwustronna nr: 2023/43/7/ST10/00001

www.eeagrants.org

dr Krystyna Kozioł na Svalbardzie, w tle pejzaż zimowy
Dr Krystyna Kozioł na Svalbardzie. Planowany projekt będzie wymagał poruszania się po stokach górskich, na nartach albo w rakietach śnieżnych. (fot. K. Jankowska) Badacze z Wydziału Nauk Geogaficznych pobierają próbkę z szurfu śnieżnego

Pobieranie próbek z szurfu śnieżnego na Spitsbergenie – tak może wyglądać początkowy etap zadania WetSnowEx w projekcie HarSval (Fot. K. Jankowska). Badacze z Wydziału Nauk Geograficznych na Svalbardzie, w tle pejzaż zimowy

Projekty badawcze na Spitsbergenie wymagają pracy zespołowej, dlatego celem projektu HarSval jest utworzenie nowych zespołów badawczych polsko-norweskich, które taką współpracę rozwiną (fot. K. Jankowska).

Projekt HarSval – informacje:
Tytuł projektu: Bilateral initiative aiming at Harmonisation of the Svalbard cooperation (HarSval)
Kierownik projektu: dr Dariusz Ignatiuk, Uniwersytet Śląski
Kierownik na UKW: dr Krystyna Kozioł, Katedra Przemian Środowiska i Geochemii, Wydział Nauk Geograficznych UKW
Źródło finansowania: EEA and Norwegian Financial Mechanisms 2014-2021 // EEA and Norway Grants („Granty norweskie”)
Suma finansowania: 1,58 mln EUR
Kwota finansowania przypisana Uniwersytetowi Kazimierza Wielkiego: 39,2 tys. EUR
Okres realizacji: marzec 2024 – luty 2025
Konsorcjum projektowe: 11 jednostek naukowych z całej Polski, prowadzących od wielu lat badania polarne na Svalbardzie, oraz 14 jednostek naukowych z Norwegii