Pani w białym kitlu trzyma w jednej ręce jabłko, w drugiej ręce ma uniesiony palec wskazujący Pani w białym kitlu trzyma w jednej ręce jabłko, w drugiej ręce ma uniesiony palec wskazujący

Nowy kierunek studiów: Dietetyka

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy poszerza ofertę kierunków okołomedycznych. Od nowego roku akademickiego na UKW będzie można studiować dietetykę.

Aż 57% Polaków zmaga się z nadwagą, która coraz częściej zamienia się w otyłość. Ten narastający problem naszego społeczeństwa generuje również zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów, którzy mają pomóc w utrzymaniu wagi naszych rodaków w normach. Dietetycy będą mogli kształcić się teraz na największej bydgoskiej uczelni, bo już w najbliższej rekrutacji w ofercie UKW znajdzie się dietetyka. Jest to ważny krok w kierunku promocji świadomego i zdrowego stylu życia w społeczeństwie. Kierunek ten będzie realizowany przez Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej, dzięki czemu zajęcia dydaktyczne będą odbywały się m.in. w nowoczesnych laboratoriach CEKFiS-u przy ul. Sportowej.

- Dietetyka pozwala zgłębić tajniki zdrowego odżywiania i jego wpływu na zdrowie człowieka. Dzięki temu zdobywane są niezbędne umiejętności do promowania zdrowego stylu życia oraz prewencji chorób dietozależnych, co przekłada się na poprawę jakości życia nie tylko u pacjentów, ale również u całego społeczeństwa - mówi dr inż. Dorota Łoboda z WNoZiKF UKW. – Program naszego kierunku będzie obejmował szeroki zakres tematyczny, począwszy od podstawowych zagadnień związanych z dietetyką, poprzez biochemię żywności, aż po praktyczne umiejętności planowania zdrowych diet dla różnych grup społecznych – dodaje.

Dietetyka jest dziś coraz szerszym obszarem i wybrzmi to w programie studiów nowego kierunku UKW. Na III roku studenci będą mogli wybrać jeden z dwóch modułów – psychodietetyka lub dietetyka w sporcie. Poszerza to możliwości poprowadzenia ścieżki zawodowej absolwentów, którzy będą mogli znaleźć pracę m.in. w instytucjach ochrony zdrowia, zakładach zbiorowego żywienia, klubach fitness, sportowych, w instytucjach poradnictwa żywieniowego czy w końcu w swoim gabinecie dietetycznym.

- Wiedza na temat żywienia i dietetyki stale się rozwija i dlatego praca w tej dziedzinie nie jest nudna ani statyczna. Możliwość nauki nowych rzeczy, śledzenia najnowszych trendów i odkryć w dziedzinie żywienia sprawia, ze praca dietetyka jest interesująca i pełna wyzwań – zachęcają twórcy kierunku.

Rekrutacja na rok akademicki 2024/2025 na studia na UKW rusza 10 czerwca. Więcej informacji znajduje się na portalu rekrutacyjnym UKW.