Nowe kierunki studiów: Sinologia oraz skandynawistyka

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy poszerza swoją ofertę studiów związanymi z językami obcymi. Od nowego roku akademickiego studenci będą mogli wybierać takie kierunki studiów jak sinologia oraz skandynawistyka.

Wydział Językoznawstwa jest jednym z największych na bydgoskiej uczelni. Do tej pory kandydaci na studia mogli wybierać kierunki studiów związane z językiem angielskim, niemieckim, rosyjskim, arabskim i chińskim. UKW wzbogaca teraz tę ofertę o dwa nowe kierunki.

Pierwszym z nich jest sinologia, która zastąpi lingwistykę rosyjsko-chińską. Spadek zainteresowania kierunkami związanymi z pierwszym z języków jest widoczny, dlatego uczelnia podjęła decyzję o postawieniu na język chiński. Dzięki temu zwiększa się liczba przedmiotów związanych z tym jednym z najczęściej używanych języków na świecie i studenci będą poznawać pismo chińskie, fonetykę, gramatykę, a także uczyć się o kulturze Dalekiego Wschodu. Kończąc studia będą posługiwali się językiem chińskim na poziomie B2. W jakich obszarach mogą szukać pracy absolwenci tego kierunku?

- Od kariery w dyplomacji, przez przedstawicielstwo biznesowe, aż po lokalizację i tłumaczenia filmów czy gier komputerowych. Nasi wykładowcy to ludzie z wiedzą i pasją do nauczania oraz szeroką gamą zainteresowań chętnie pomogą w odnalezieniu dopasowanej pod Ciebie ścieżki zawodowej lub naukowej – zachęcają twórcy kierunku.

Drugim obszarem, na który otwiera się UKW, jest Skandynawia. Studenci zainteresowani skandynawistyką będą mieli możliwość opanowania trzech języków – szwedzkiego na poziomie B2, duńskiego na poziomie B1 oraz islandzkiego na poziomie A1. Ponadto zgłębiać będą historię i kulturę państw północnej Europy. W jakich obszarach gospodarki odnajdą się absolwenci tego kierunku?

- Studia te umożliwiają podjęcie zatrudnienia w przedstawicielstwach firm, biurach podróży, mediach, jednostkach administracji publicznej zorientowanych na współpracę międzynarodową, organizacjach międzynarodowych oraz w sektorach, które nawiązują lub utrzymują kontakty z krajami skandynawskimi – wyliczają językoznawcy z UKW.

Rekrutacja na te i inne kierunki na UKW rusza 10 czerwca. O sinologii i skandynawistyce więcej informacji znajduje się na portalu rekrutacyjnym UKW. Wśród tegorocznych nowości Uniwersytetu znajdują się również dietetyka oraz badanie i projektowanie gier.