Senior i seniorka, siedzą na ławce, mają ubrane kapelusze słomkowe, uśmiechają się

II Akademicka Seniorada Kulturalna na UKW

17 maja 2024 r. zapraszamy do Biblioteki UKW na II Akademicką Senioradę Kulturalną, której tematem przewodnim będzie Łączenie Pokoleń, dlatego też w tym roku seniorom towarzyszyć będzie wspaniała młodzież bydgoskich liceów!

Tak jak w ubiegłym roku dla uczestników przewidzieliśmy wiele atrakcji, w tym wystawy stoisk rękodzielniczych i artystycznych, Olimpiadę Wiedzy Obywatelskiej, finały konkursów plastycznego i literackiego, wykłady, prezentacje oraz występy artystyczne.

Program wydarzenia:

10:00-11:00

• spacer po tajemniczym Ogrodzie Botanicznym UKW. Naszą przewodniczką będzie mgr Monika Wójcik-Musiał. Zbiórka przed biblioteką od strony ul. Ogińskiego o godz. 9:45. Wycieczkę przeprowadzi do ogrodu Małgorzata Kamzol.

10:00-11:00

• Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej. Zbiórka w budynku Wydziału Nauk o Polityce i Administracji UKW, ul. Poniatowskiego 12. Na uczestników czekać będzie dr Sławomir Łaniecki.

11:30 (Biblioteka UKW)

• Otwarcie II Akademickiej Seniorady Kulturalnej. Minikoncert pt. „Poemat” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Accademia Dell’Arco z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Pawła Radzińskiego, fortepian - Maria Kukier-Turkiewicz.
  • Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego.
  • Prezentacja wystawy pt. „Być kobietą” Elżbiety Rogowskiej.

12:00-12:10

• Występ zespołu wokalnego „Anutki” Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem Natalii Rudnickiej.

12:15-12:25

12:25-12:45

• III Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy – Prezentacja Macieja Kosza pt. „Zwrot do wnętrza człowieka” oraz prezentacja Joanny Bednarz-Krężel pt. „Homogenizacja kultury”.

12:50-13:00

• IV Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy – Występ wokalny Weroniki Czyżewskiej oraz prezentacja Anny Stachowiak pt. „Czwórka łączy pokolenia”.

13:05-13:20

• „Podróż do krainy dzieciństwa - świat zabawek dawnej i dziś” – prelekcja prof. dr hab. Moniki Nawrot-Borowskiej o zabawkach ponadczasowych, uniwersalnych, łączących pokolenia.  Chętnych zaprosimy do stoiska do wspólnej zabawy.

13:25-13:45

• Ogłoszenie wyników konkursu literackiego, Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej oraz wręczenie podziękowań za zorganizowanie stoisk z rękodziełem.

13:50-14:00

14:00-14:15

• Występ zespołu śpiewaczego „Wrzos” przy Klubie Seniora w Rojewie.

14:15-14:45

• VIII Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy. Prezentacja Marcina Dołkowskiego pt. „Przeplatanka pokoleniowa”. Występ zespołu teatralnego „Ósmy element” pt. „Mickiewiczowskie klimaty”.

14:45-14:55

14:55-15:15

• „Seniorzy a ekologia: siła doświadczenia w działaniu na rzecz środowiska i zrównoważonego rozwoju” – wykład dr Magdaleny Bierzyńskiej-Sudoł. Seniorzy mają potencjał do przekazywania wiedzy i wartości ekologicznych kolejnym pokoleniom. Poprzez edukację oraz dzielenie się swoim doświadczeniem, mogą inspirować młodsze pokolenia do dbania o środowisko i podejmowania odpowiednich przedsięwzięć. W ten sposób, seniorzy pełnią rolę nie tylko jako aktywni uczestnicy działań na rzecz ekologii, ale również jako mentorzy i liderzy, którzy kształtują postawy i zachowania przyszłych pokoleń.

15:20-15:30

• Występ wokalny Wiesława Dorosza.

• Zakończenie II Akademickiej Seniorady Kulturalnej.