Studenci UKW wioślarskimi Mistrzami Polski!

18 maja 2024 r na bydgoskim Torze Regatowym w Brdyujściu, odbyły się finały Akademickich Mistrzostw Polski w Wioślarstwie, które od kilku już dobrych lat organizowane są przez KU AZS UKW Bydgoszcz. Do mistrzostw zostało zgłoszonych blisko 270 studentek i studentów z 24 uczelni. Kolejny raz nie zawiedli naszych oczekiwań „nasi” wioślarze i wioślarki.

Prof. dr hab. Bernard Mendlik wręcza nagrody podczas Akademickich Mistrzostw Polski w Wioślarstwie

Występując w trudnej roli faworyta - w ubiegłym roku Uniwersytet Kazimierza Wielkiego zwyciężył w klasyfikacji generalne i uniwersyteckiej - i w tym roku nasze  akademickie wioślarki i wioślarze spisali się znakomicie. Ponownie wywalczyli pierwsze miejsce i tytuł Akademickiego Mistrza Polski w Wioślarstwie w klasyfikacji generalnej (drugie miejsce zajęła Politechnika Gdańska a trzecie UMK Toruń) i oczywiście też w klasyfikacji uniwersyteckiej (przed UMK Toruń i UJ Kraków).

Klasyfikacja Generalna Akademickie Mistrzostwa Polski 2024 PG Gdańsk, UKW Bydgoszcz, UMK Toruń

Studenci UKW Bydgoszcz wygrali, broniąc zdobytego przed rokiem tytułu, uważaną za najbardziej prestiżową wioślarską konkurencję, ósemkę mężczyzn. Tym bardziej godne jest to uwagi, gdyż w tej konkurencji wystartowała rekordowa ilość łodzi – 16 osad/144 wioślarzy. Nasza osada zdobyła złote medale w klasyfikacji generalnej i uniwersyteckiej. Startowała w składzie:

Piotr Dziewieczyński, Bartłomiej Sopoński, Artur Zalewski, Tomas Zobal, Dominik Marciniak, Kacper Mickiewicz, Nikodem Marysiak, Miłosz Jasiulewicz i sterniczka Olga Wnuk.  

Izabela Gałek stoi na podium ze złotym medalem

Rewelacyjnie spisała się także Izabela Gałek, która zwyciężyła w konkurencji jedynek kobiet (startowały 23 osady) i także zdobyła złote medale w klasyfikacji generalnej i uniwersyteckiej. Izabela Gałek została także wyróżniona Nagrodą Rogera Vereya dla najlepszej wioślarki mistrzostw. W kategorii mężczyzn tę nagrodę uzyskał Patryk Wojtalak z Politechniki w Poznaniu.

Oliwia Kania i Małgorzata Strybel stoją na podium z brązowym medalem

Indywidualnie reprezentanci UKW Bydgoszcz wywalczyli jeszcze dwa medale w klasyfikacji uniwersyteckiej: Kacper Mickiewicz złoty medal w jedynce mężczyzn i Oliwia Kania i Małgorzata Strybel medal brązowy w dwójce podwójnej kobiet.

Kacper Mickiewicz stoi na podium ze złotym medalem

Nasze studentki i studenci trenują na co dzień w bydgoskich klubach: Regionalnym Towarzystwie Wioślarskim „Bydgostia”, Bydgoskim Towarzystwie Wioślarskim i Zawiszy Bydgoszcz a pewną ciekawostką był start w naszej ósemce mężczyzn Tomasa Zobala z Czech, który studiuje na naszej uczelni w ramach programu Erasmus. Trenerem i opiekunem z ramienia UKW jest Lech Olszewski.

Serdeczne gratulacje!