Wspólna podróż przez czas i przestrzeń: Studenci UKW w Dreźnie, Lipsku i Berlinie

14-24.04.2024 studenci Germanistyki UKW brali udział w projekcie wyjazdowym do Drezna, Lipska i Berlina pod tytułem „Niemcy i Polacy: Emocjonalne sąsiedztwo. Język, komunikacja, emocje w niemiecko-polskim kontekście”.

Głównym celem wyjazdu był udział naszych studentów w zajęciach, konwersatoriach i otwartych dyskusjach na Uniwersytecie w Dreźnie, w Lipsku i Berlinie. Ponadto studenci mieli możliwości hospitacji zajęć języka niemieckiego jako języka obcego w Lipsku. Ważnym punktem programu były odwiedziny organizacji rządowych i pozarządowych, takich jak Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie DPG w Saksonii (Drezno), Instytut Historii i Kultury Europy Wschodniej im. Leibniza (GWZO) w Lipsku, Radio Studenckie mephisto 97.6 przy Uniwersytecie Lipskim, Krajowa Centrala Informacji Politycznej w Berlinie oraz Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Berlinie.

Ponieważ obraz sąsiada kreowany jest w znacznej mierze przez media, studenci mogli w rozmowach i warsztatach z niemieckimi studentami i wykładowcami poznać obraz Polski w niemieckich mediach, dzieląc się równocześnie naszymi spostrzeżeniami i kreowanym przez polskie media obrazem Niemiec. Istotnym elementem wyjazdu było podążanie „Śladami polsko-niemieckiej historii i kultury w Dreźnie, Lipsku i Berlinie”. Ta część programu uzupełniającego miała na celu zapoznanie studentów ze wspólna przeszłością i teraźniejszością Niemiec i Polski: śladami Polaków w Niemczech, miejsca twórczości i zaangażowania Polaków w Niemczech, jak np. dawna rezydencja książąt Saksonii, pałac Zwinger, katolicka Katedra św. Trójcy (Hofkirche), Muzeum Kraszewskiego w Dreźnie ipomnik Bitwy Narodów w Lipsku etc. Studenci zwiedzili trzy, ważne dla polsko-niemieckiej historii, ośrodki naukowe, kulturowe i historyczne.

Istotną wartością dodaną podroży jest aspekt społeczno-integracyjny naszych studentów. Wspólne zwiedzanie miast, kampusów uniwersyteckich, muzeów i polsko-niemieckich miejsc pamięci oraz wspólna polsko-niemiecka wyprawa smoczą łodzią na Kanale Karla Heinego w Lipsku, przyczyniły się do rozwijania kompetencji społecznych i komunikatywnych oraz były doskonałym uzupełnieniem zajęć na kierunku germanistyka na naszym Uniwersytecie.

Zapraszamy do obejrzenia filmu!