Studentka w stroju folklorystycznym pozuje do zdjęcia na tle zieleni Studentka w stroju folklorystycznym pozuje do zdjęcia na tle zieleni

Natalia Rulińska: Matematyka inspiruje mnie do poszukiwania nowych rozwiązań i podejmowania wyzwań

Studia na kierunku matematyka są innowacyjnym rozwiązaniem dla osób, które chcą nabyć ogólną wiedzę matematyczną oraz umiejętności analitycznego myślenia. Zgadza się z tym Natalia Rulińska, studentka I roku studiów magisterskich, na kierunku matematyka. "Matematyka może nas inspirować do poszukiwania nowych rozwiązań i podejmowania wyzwań, co jest bardzo pomocne w codziennym życiu" - mówi nasza studentka. 

Natalia Rulińska w stroju folklorystycznym pozuje do zdjęcia na tle zieleni

Co sprawiło, że postanowiłaś studiować właśnie matematykę?

Interesowałam się matematyką praktycznie od najmłodszych lat, jednak długo nie pałałam do niej wielkim entuzjazmem. Dopiero matematyka na poziomie rozszerzonym w szkole średniej odkryła przede mną swe piękno i zrozumiałam, że jest ona królową nauk. Rozwiązywanie zadań matematycznych nie tylko dostarczało mi satysfakcji, ale także zachęciło mnie do zainteresowania się metodyką nauczania matematyki, aby móc przekazywać innym moją wiedzę z pasją, w sposób inspirujący, ciekawy, a co najważniejsze zrozumiały.

Co Twoim zdaniem jest w matematyce najważniejsze?

Uważam, że najważniejsza jest umiejętność logicznego i abstrakcyjnego myślenia, co pozwala na precyzyjne formułowanie problemów i poszukiwanie ich rozwiązań. Jest to dziedzina, która wymaga nie tylko znajomości konkretnych reguł i algorytmów, ale także kreatywności i elastyczności myślenia. Może nas inspirować do poszukiwania nowych rozwiązań i podejmowania wyzwań, co jest bardzo pomocne w codziennym życiu.

Czy działasz już aktywnie w tym kierunku?

Tak. Mam na swoim koncie kilka osiągnięć. Jestem współautorką publikacji naukowej pt. ,,Macierze wymiaru nieskończonego”, która została opublikowana w czasopiśmie matematycznym. Uczestniczyłam też w kilkunastu konferencjach. Za najważniejszą dla mnie uważam konferencję ,,StRuNa 2022”, podczas której uzyskałam tytuł finalisty konkursu. Dodatkowo, od 2 lat jestem przewodniczącą Koła Naukowego Dydaktyki Matematyki i Informatyki ,,Omega”. W ramach współpracy Koła ze szkołami, prowadzę zajęcia dla młodzieży, które pokazują piękno i uniwersalność matematyki. Biorę również udział w innych przedsięwzięciach promujących matematykę.

A co najbardziej lubisz robić w wolnym czasie? Masz jakąś pasję?

Od 17 lat należę do bydgoskiego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Płomienie”. Jest to nieodłączny element mojego życia. Występujemy w różnych zakątkach naszego województwa prezentując różnorodne tańce i pieśni oraz wyjeżdżamy na festiwale zagraniczne promując piękno polskiego folkloru.Taniec i matematyka mogą wydawać się zupełnie różnymi dziedzinami, ale w rzeczywistości mają wiele wspólnego, czego przykładem jest harmonia i precyzja.

UKW - miejsce dla ludzi z pasją!


Rekrutacja UKW