Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza kolejny nabór w ramach FERS – Doskonałość dydaktyczna

Konkurs ogłoszony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS): „Doskonałość dydaktyczna”.
Celem konkursu jest wsparcie uczelni w prowadzeniu działań wzmacniających ich potencjał dydaktyczny poprzez utworzenie i rozwój komórek odpowiedzialnych za podnoszenie jakości procesu dydaktycznego na uczelniach, w tym podnoszących kompetencje lub kwalifikacje kadry prowadzącej dydaktykę lub doktorantów lub doktorantek.
Działania skierowane do uczestników muszą prowadzić do uzyskania wszystkich poniższych kompetencji lub kwalifikacji:
- cyfrowych, w tym posługiwania się profesjonalnymi bazami danych i ich wykorzystywania w procesie kształcenia,
- dydaktycznych, w tym wykorzystania nowoczesnych metod dydaktycznych i metodyki kształcenia, prowadzenia dydaktyki w języku obcym, pracy z osobami ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi,
- na rzecz zielonej transformacji,
- w zakresie projektowania uniwersalnego, w tym w szczególności projektowania uniwersalnego zajęć dydaktycznych.
Projekt może dodatkowo przewidywać działania dotyczące podnoszenia kompetencji lub kwalifikacji kadry prowadzącej dydaktykę u wnioskodawcy w zakresie przedsiębiorczości i komercjalizacji efektów badań naukowych, z zakresu zarządzania informacją oraz innych kompetencji merytorycznych i komunikacyjnych.
Grupę docelową w naborze stanowią doktoranci i doktorantki, pracownicy i pracowniczki uczelni (kadra prowadząca dydaktykę).
Najważniejsze kryteria dostępu:
- Wnioskodawcą projektu może być uczelnia, która posiada – na dzień składania wniosku o dofinansowanie – pozytywną ocenę jakości kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej na wszystkich kierunkach kształcenia, które do dnia złożenia wniosku w naborze podlegały takiej ocenie.
- Doskonalenie jakości procesu dydaktycznego powinno obejmować udział kadry prowadzącej dydaktykę lub doktorantów i doktorantek w szkoleniach lub stażach lub wizytach studyjnych (krajowych i międzynarodowych) bezpośrednio związanych z aktualną lub przyszłą aktywnością dydaktyczną.
Najważniejsze kryterium premiujące:
- Wnioskodawca przewiduje objąć wsparciem co najmniej 20% doktorantów lub doktorantek.
Termin naboru wniosków o dofinansowanie: do 30 maja 2025 r.
Alokacja: 100 000 000,00 zł
Maksymalna wartość dofinansowania projektu wynosi 2 milionów złotych.
Maksymalny okres realizacji projektu wynosi 36 miesięcy.
Szczegóły: gov.pl
Więcej informacji o konkursie udziela Dział Projektów UKW