Polskie pieśni pasyjne - dialog tradycji z nowoczesnością, czyli Wokół Ukrzyżowanego [16.04.2025]

Plakat. Z prawej strony korona cierniowa na czerwonym tle. Z lewej informacje organizacyjne

Trwa Wielki Post – czas duchowego przygotowania do świąt Wielkanocnych. Refleksja nad tym czasem może mieć też wymiar kulturalny i muzyczny, dlatego zapraszamy na kolejną odsłonę koncertu „Wokół Ukrzyżowanego”.

Po koncercie w Bydgoszczy i Chełmży, będziemy mogli wziąć udział w koncercie za pośrednictwem PR Radia PiK, które zrealizuje na żywo koncert "Wokół Ukrzyżowanego". Początek transmisji w Wielka Środę o godz. 18:05.

Koncerty realizowane przez Benedykta Odya i Daniela Pradellę oraz studentów i absolwentów Wydziału Edukacji Muzycznej.

Dr hab. Benedykt Odya, profesor Wydziału Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, od ponad 20 lat prowadzi badania naukowe oraz działalność artystyczną skoncentrowaną na muzyce pasyjnej i motywach Golgoty w sztuce muzycznej. W swoich projektach współpracował również z innymi wykładowcami WEM, m.in. prof. Sławomirem Czarneckim (Vesperæ In Exaltatione Sanctae Crucis), czy dr. Piotrem Komorowskim (Sabat Mater).

Podstawą Jego pracy artystycznej jest działalność koncertowa, w której kluczową rolę odgrywają studenci oraz absolwenci Wydziału Edukacji Muzycznej UKW. Dzięki ich zaangażowaniu i talentowi, projekty muzyczne realizowane przez prof. Odya zyskują unikalny charakter i wysoką wartość artystyczną.

Owocem obecnej współpracy jest projekt wielkopostny „Wokół Ukrzyżowanego”, stworzony przez Benedykta Odyę i Daniela Pradellę (aranżacje). Jego celem jest nie tylko przybliżenie istoty Wielkiego Postu, ale także skłonienie do głębokiej refleksji nad chronologicznie ukazanymi wydarzeniami biblijnymi, które ukazują mękę i śmierć Chrystusa. Osobliwe aranżacje pieśni pasyjnych Daniela Pradelli pozostając w ogromnym poszanowaniu tradycji, rzucają zupełnie nowe światło na znane dotąd pieśni pasyjne. „Wokół Ukrzyżowanego” jest syntezą wielu gatunków muzycznych i cechuje się szerokim doborem różnorodnych brzmień mających uwydatnić i podkreślić słowa oraz prostotę tych tradycyjnych pieśni.

Premiera dzieła odbyła się w przestrzeni Uniwersytetu w 2022 roku i spotkała się z niezwykle pozytywnym odbiorem, przekraczając oczekiwania twórców. Później odbyły się koncerty w Ludzisku, Bydgoszczy – Filharmonia Pomorska, Opolu/Radio Doxa FM i Grudziądzu. Projekt ten łącząc różne gatunki muzyczne oraz szeroką gamę brzmień uwypukla prostotę i głębię tradycyjnych pieśni pasyjnych. Jego istotą jest dotarcie do najgłębszych emocji słuchaczy, uwrażliwienie na język sztuki, a szczególnie muzyki.

Twórcy bazując na autentycznej ekspresji interpretacyjnej inspirują za każdym razem odbiorców do otwartości na to, co duchowe i transcendentne. „Wokół Ukrzyżowanego” to nie tylko koncert, lecz także przestrzeń do osobistego przeżycia, w której każdy słuchacz staje się aktywnym uczestnikiem, współtworzącym wyższą ideę tego niezwykłego wydarzenia.

Artystami w tym projekcie są: Aga Twardowska (absolwentka WEM UKW), Mateusz Wiśniewski, Maciej Olesiński (soliści), Michał Zdeb (absolwent UKW) recytacja, Zespół instrumentalny Daniela Pradelli (muzycy profesjonalnych instytucji muzycznych) oraz Zespół Wokalny ArtOdysea (studenci i absolwenci WEM UKW). Całość jako dyrygent prowadzi Benedykt Odya oraz Teresa Ritter (studentka klasy dyrygowania dr Agnieszki Sowy – w ramach koncertu dyplomowego).

Zapraszamy na koncerty:

  • 15 marca 2023 r. – sobota – Bazylika bydgoska pw. Św. Wincentego a Paulo, godz. 19:00,
  • 23 marca 2025 r. – niedziela – Bazylika konkatedralna pw. Św. Trójcy w Chełmży, godz. 19:00,
  • 16 kwietnia 2025 r. – Wielka Środa – Polskie Radio PiK – transmisja koncertu live ze Studia Koncertowego im. Jeremiego Przybory Polskiego Radia PiK w Bydgoszczy, godz. 18:05.