Partycypacja społeczna a prawo. Eksperci dyskutują na UKW

Kilkanaście osób siedzi w sali i słucha wykładu mężczyzny w garniturze, stojącego przy mównicy

Jak możemy włączać się w zarządzanie naszą gminą? Konsultacje społeczne, budżet obywatelski czy obywatelska inicjatywa uchwałodawcza. To tylko niektóre z możliwości. O tym, dlaczego warto z nich korzystać dyskutują eksperci w Bibliotece UKW. Wydział Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego jest organizatorem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Prawne aspekty partycypacji społecznej w samorządzie terytorialnym".

Partycypacja społeczna w wykonywaniu zadań publicznych jest aktualnym przedmiotem debaty publicznej oraz dyskursu naukowego. Z jednej strony niekiedy postuluje się możliwie szerokie włączanie obywateli (i nie tylko ich) w sprawy publiczne, a z drugiej – sygnalizuje się, że praktyka znacznie odbiega od oczekiwań ekspertów skupionych na teoretycznych konstrukcjach.

Tym większe wyzwania stoją przed prawodawcami, którzy starają się te procesy ująć w regulacje prawne. Ramy prawne pełnią istotną rolę w inicjowaniu i realizacji partycypacji społecznej (albo jej braku). Wyzwaniem jest uwzględnienie specyfiki zarówno uregulowań ustrojowych, jak i materialnych oraz procesowych. Wobec tego ważne jest, by stworzyć przestrzeń dyskusji dla badaczy zainteresowanych tymi zagadnieniami w odniesieniu do samorządu terytorialnego.

Konferencja zorganizowana przez ekspertów z Katedry Prawa i Postępowania Administracyjnego oraz Katedry Prawa Gospodarczego i Finansowego daje szanse na spojrzenie na problem partycypacji z wielu perspektyw. Wśród tematów, które zaplanowano znalazły się między innymi:

  • ustawowe formy partycypacji społecznej, jak konsultacje społeczne, budżet obywatelski, debata nad raportem o stanie gminy czy obywatelska inicjatywa uchwałodawcza,
  • partycypacja społeczna w procedurach kształtowania samorządowych dokumentów strategicznych,
  • formy partycypacji społecznej wprowadzane w poszczególnych samorządach wskutek twórczej wykładni  przepisów ustawowych (np. przepisów o konsultacjach społecznych),
  • partycypacja społeczna w prawie ochrony środowiska,
  • partycypacja społeczna w prawie zagospodarowania przestrzeni.

Galeria zdjęć