Nordic Point na UKW. Warsztaty o demokracji, języku i muzyce krajów Północy

Studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego wzięli udział w wyjątkowych warsztatach prowadzonych w języku angielskim przez przedstawicieli Rady Nordyckiej, Ambasady Islandii oraz islandzkich ekspertów.
15 maja na Wydziale Językoznawstwa odbyły się trzy niezwykłe warsztaty w ramach projektu NORDIC POINT – wspólnej inicjatywy Rady Nordyckiej, Ambasady Islandii oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Wydarzenie odbyło się w języku angielskim i skupiło się na zagadnieniach z pogranicza kultury, języka, muzyki oraz obywatelskiego zaangażowania w krajach nordyckich.
Auður Viðarsdóttir zaprosiła uczestników do praktycznego warsztatu, podczas którego eksperymentowali z dźwiękami, głosem i technologią. Wspólnie stworzyli autorski utwór muzyczny, ucząc się jednocześnie, jak twórczość dźwiękowa może wspierać budowanie społeczności, kreatywności i tożsamości – bez względu na kulturowe granice.
Helga Margrét Marzellíusardóttir poprowadziła warsztat kreatywny, w którym uczestnicy zgłębiali relacje między językiem islandzkim, tradycjami chóralnymi i wyrażaniem uczuć. U podstaw spotkania leżało przekonanie, że każdy dysponuje głosem, a jego główną inspirację stanowiły bogate tradycje tworzenia islandzkich społeczności chóralnych, w których śpiew to nie tylko akt ekspresji muzycznej, ale także środek do stworzenia więzi społecznych i kulturalnych.
Uczestnicy poznali znaczenie (ładunek emocjonalny) i wymowę (muzykalność) pojedynczych islandzkich słów, budowali proste zdania i narracje, a na tej podstawie utworzyli wspólnie melodie inspirowane językiem islandzkim. W taki sposób powstał utwór, którzy uczestnicy wykonali razem z instruktorką na zakończenie spotkania.
Friðrik Helgi Guðmundsson poprowadził warsztat o aktywnym zaangażowaniu obywateli w życie społeczne zarówno na poziomie lokalnym jak i ogólnokrajowym, przedstawił specyfikę takiego rodzaju zaangażowania i przykłady postaw obywatelskich, jakie zaobserwować można w krajach nordyckich. Celem zajęć było lepsze zrozumienie sposobów funkcjonowania demokratycznych społeczeństw Skandynawii i Północy oraz poznanie narzędzi, które można wykorzystywać do kształtowania postaw obywatelskich w kontekście lokalnym oraz narodowym w Polsce.
Wszystkie trzy warsztaty łączył wspólny cel – przybliżenie wartości, jakie stoją u podstaw nordyckich społeczeństw: równość, współpraca, kreatywność i otwartość. Spotkanie pokazało, że o ważnych sprawach można rozmawiać z pasją, kreatywnie i międzykulturowo.
Z naszymi gośćmi spotkał sie również rektor UKW, prof. dr hab. Bernard Mendlik.