Nauka idzie w parze z kulturą. UKW i MCK wspólnie zadbają o kulturalną przyszłość Bydgoszczy

Bernard Mendlik podpisuje umowę, siedząc przy stole. Obok Marzena Matowska i Anna Tarnowska

Otwierają się drzwi do kreatywnej przyszłości, w której nauka spotyka się ze sztuką. To najważniejsze przeslanie listu podpisanego przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego i Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

20 maja 2025 r. w siedzibie w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku rektor UKW prof. dr hab. Bernard Mendlik oraz Dyrektor MCK-u, Marzena Matowska uroczyście podpisali list intencyjny, rozpoczynający nowy etap współpracy pomiędzy obiema instytucjami. List sygnowała również koordynatorka programu Bydgoszcz Miastem Muzyki UNESCO, Anna Tarnowska.

Od 2023 roku Bydgoszcz należy do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki, co stwarza szansę na synergiczne połączenie sił w rozwijaniu inicjatyw zgodnych z celami tej sieci oraz w promocji miasta jako globalnego centrum muzyki. Poprzez wspólne działania UKW i MCK-u można stworzyć przestrzeń, w której artyści, naukowcy i społeczność lokalna będą aktywnie angażowani w kulturę, a zarazem przyczynić się do realizacji założeń Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju .

Współpraca ta skupia na tworzeniu nowych możliwości zarówno na arenie lokalnej, jak i międzynarodowej, rozwijaniu talentów oraz promowaniu innowacyjnych form współdziałania międzykulturowego. Opierać się ona będzie na wspólnej wizję kultury jako uniwersalnego języka przekraczającego bariery społeczne, długofalowego budowania strategii promocyjnych i relacji z partnerami międzynarodowymi, aktywnym wspieranie lokalnej sceny muzycznej w ramach statusu Miasta Muzyki UNESCO oraz odpowiedzialności za przyszłość kultury i nauki bydgoskiej.

Podpisanie listu intencyjnego stanowi ważny krok w umacnianiu współpracy między środowiskiem akademickim a instytucjami kultury. Dzięki tej nasza uczelnia wniesie do projektów wiedzę i badania naukowe, natomiast Miejskie Centrum Kultury – wieloletnie doświadczenie w organizacji wydarzeń kulturalnych. Wspólne działania przyczynią się do wzmocnienia wizerunku Bydgoszczy jako dynamicznego ośrodka muzyki i kultury UNESCO oraz stworzą nowe możliwości rozwoju dla studentów, artystów i społeczności lokalnej.

Po podpisaniu umowy w murach Pałacu odbyło się Kolegium Rektorskie. Dzięki uprzejmości gospodarzy tego wyjątkowego miejsca, była to też okazja do krótkiego poznania historii obiektów i zwiedzenia wystawy.

Galeria zdjęć