O Jerzym Grotowskim w Bibliotece UKW [26.05.2025]

Jaka była wizja pracy aktora według Jerzego Grotowskiego? Na czym polegała wyjątkowość jego twórczości? Te zagadnienia zostaną omówione podczas spotkania w Bibliotece UKW.
Wydział Nauk o Kulturze UKW zaprasza na spotkanie „Laboratorium w Teatrze? Jerzy Grotowski i jego wizja pracy aktora”. Poprowadzi je Jarosław Fret, dyrektor Instytutu Grotowskiego. Dyskusja rozpocznie się w poniedziałek, 26 maja o godz. 12:00 w auli Biblioteki UKW przy ul. Szymanowskiego 3.
Jerzy Grotowski (1933–1999) był wybitnym reżyserem teatralnym i badaczem sztuki aktorskiej, twórcą Teatru Laboratorium w Opolu i we Wrocławiu. W latach 1957–1969 wystawił 17 spektakli, z których cztery – „Akropolis”, „Tragiczne dzieje doktora Fausta”, „Książę Niezłomny” i „Apocalypsis cum figuris” – zapisały się w kanonie teatru XX w. W książce Ku teatrowi ubogiemu przedstawił swoją metodę „ubogiego” teatru, a w manifestach (1970–1971) sformułował ideę aktywnej, uczestniczącej kultury opartej na wspólnym doświadczeniu. W kolejnych latach realizował parateatralne staże i quasi-rytualne projekty z międzynarodowymi zespołami, wykładając teatralną antropologię m.in. na La Sapienzy i w Collège de France. Jego ostatnie dzieło „Akcja” (od 1995), powstałe we współpracy z Thomasem Richardsem, było prezentowane wyłącznie w wąskim gronie odbiorców.
Spotkanie jest częścią projektu Sytuacje/Relacje – Poznanie, który w maju jest realizowany w Bydgoszczy. Więcej informacji o tym wydarzeniu znajduje się w załączniku.
Serdecznie zapraszamy!